Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Chateau Litenčice: Vína z Hříběcích hor

Na zámku Litenčice dnes mohlo být kdeco. Mimo jiné třeba expozice těžkotonážních zemědělských strojů. Namísto toho tu pod pečlivýma rukama rodu Podstatzkých Thonsern roste první vinohrad a s ním také vinařství Chateau Litenčice.

Zámek Litenčice, rodové sídlo Podstatzkých Thonsern, ještě donedávna připomínal strašidelnou ruinu. Propadlé stropy, vytrhané parkety, prázdné okenní rámy a oprýskaná omítka tu zbyly po předchozích správcích z dob minulých, ale zámek, který byl rodu Podstatzkých Thonsern zabaven ve smutném roce 1948, se nakonec dočkal šťastného osudu.

Po restitucích byl vrácen do rukou potomků původních majitelů. Podstatzští Thonsern se pustili do rekonstrukce, která zámku pomalu, ale jistě vrací původní podobu. Jedno z křídel zámku tak dnes slouží jako zázemí pro jejich firmu, která se zabývá zemědělstvím a lesnictvím, jedno z křídel je křídlem obytným a to poslední, největší a nejpoškozenější zatím prochází technicky a finančně náročnou obnovou.


Náš tip: o zámku Litenčice i rodu Podstatzkých Thonsern se dozvíte víc v jednom z dílů seriálu Modrá krev v iVysílání České televize.


Kdybyste se příjemnou procházkou prošli od zámku vesnicí až k polím, která se zvedají kolem, narazili byste na plodinu v místním kraji už dlouho neviděnou. Na jednom z příznivě orientovaných svahů Podstatzští Thonsern vysadili vinohrad s několika odrůdami, které by měla hravě zvládnout i podmínky, které jsou přece jen od tradičních jihomoravských vinohradnických oblastí mírně odlišné.

Vinohrady ostatně k zámku patřily už od 16. století, jak o tom svědčí záznamy v Moravských zemských deskách, ale také renesanční vinný sklep, vybudovaný přímo pod zámkem. O vinohrad i vína se tu stará mladý sklepmistr Radim Vylíčil z nedalekých Prasklic.

V roce 2022 tu sklidili panenské odrůdy, letos na podzim by měl přijít na řadu první burčák a po něm také první lahve vína značky Chateau Litenčice. Podle Martiny Podstatzké Thonsern tu chtějí dělat vína lehká a svěží, vhodná na letní večery, a k nim také vína s bublinkami, která má sama v oblibě.

A aby nezaháleli, než přijdou první hrozny, pustili se v Chateau Litenčice již loni do výroby suchých jablečných ciderů, které prodávají pod značkou Apple Deer. Ochutnat je můžete třeba v naší oblíbené kavárně Velo Café v Kroměříži, nebo koupit v místním obchůdku.

Vinohradník a sklepmistr Radim nás provádí vinohradem a popisuje nám odrůdy, které pro Litenčice společně s Richardem Podstatzským Thonsern vybrali. Jsou to Souvignier gris, Solaris, Sevar, Cabernet cortis, Johanniter, Rinot, Donauveltliner. Že jste o většině z nich ještě neslyšeli? Není divu, jsou to tzv. PIWI odrůdy, které jsou odolné a hodí se i do náročnějších podmínek. Zatím jsou na vinohradě jen zelené kuličky, ale jakmile se ohlásí podzim, přijde první pořádné vinobraní a s ním také možná nějaká ta akce na zámku, kde budete moct první burčák z Hříběcích hor ochutnat. My už se na to těšíme.

Otevírací doba v roce 2024
V roce 2024 budete mít možnost zámek navštívit. Součástí prohlídkového okruhu bude samotný zámek, zámecký park a vinný sklep. Prohlídky budu probíhat v následujících termínech:
neděle 30. června
v 11:00, 12:30 a 14:00
neděle 25. srpna
v 11:00, 12:30 a 14:00
V době prohlídek budete mít možnost koupit si místní víno.

Vstupné: 50 Kč, děti do 15 let zdarma

  • Chateau Litenčice: Vína z Hříběcích hor
    Zámek 1
    768 13 Litenčice
  • +420 573 374 104
  • podstatzky@post.cz

V okolí také najdete