Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Statek Slížany

Slížany. Vcelku nenápadná vesnička, která je dnes součástí města Morkovice - Slížany. Našli byste ji na půl cesty mezi Vyškovem a Kroměříží. A možná jste si jí cestou po dálnici někdy všimli na směrovém ukazateli. Bydlí tu necelých 400 obyvatel, ale mají tu jedno skvělé místo, které stojí za návštěvu. 

U potůčku s malebným názvem Tištinka, a vlastně i rovnou na návsi, narazíte na cedulku, která vás zve k návštěvě mlékárny. Tohle pozvání doporučujeme přijmout, ocitnete se ve světě, kde ještě panuje klid. Mlékárna patří ke Statku Slížany, a my si teď o nich řekneme něco víc. 


Kam na výlet do okolí? Mrkněte na tipy na výlety v Chřibech. 


Na místě, které dnes využívá Statek Slížany, kdysi stával starý statek. Jeho dějiny se dají doložit až do 17. století, ale poslední roky bez majitele mu příliš nesvědčily. Stala se z něj prakticky ruina, která měla ustoupit novostavbám rodinných domků. V roce 2004 ale statek a pozemky okolo něj koupil Jiří Červenka, který se rozhodl, že statek opraví a že tu bude chovat zvířata. Společně s rodinou a přáteli se pustili do oprav stavení, vyčistili vedlejší louku od hromady sutí, které tu ležely po dřívějších staveních a stodolách, ohradili ji a udělali z ní výběh, ve kterém se dnes pasou oslíci, poníci, koně, drůběž i lama Standa. 

Jiří tehdy neměl s chovem dobytka téměř žádné zkušenosti, ale všechno se s rodinou a přáteli učili za pochodu. Zároveň sem sváželi zvířata, která jinde nečekala světlá budoucnost. Díky tomu tady potkáte  krávy, které už na jiných farmách “dosloužily” nebo oslíky z Itálie, kteří měli putovat na jatka jen proto, že na ně majitel nedostal dotaci. Pro řadu zvířat je tak Statek Slížany záchranným azylem.

 

Kolem starého statku stojí plaňkový plot a na každé plaňce trůní barevný hrníček. V letním stínu se na zahrádce hospůdky líně protahují kočky a skotačí tu dvě malá koťátka. V ohradě za plotem se majestátně prochází páv a vůbec si nevšímá zvědavých oslíků, kteří k vám přiběhnou okamžitě, jakmile vstoupíte do ohrady. A nechají se hladit. 

 

Jiří Červenka k nim občas bere návštěvy, jen dává pozor, aby je nikdo nekrmil čím nemá. Už takhle o pár zvířat přišli, a to není vůbec hezká vzpomínka. O kousek dál na pastvině se před poledním žárem schovává stádo strakatých krav, které Jiří každý večer shání z pastvy domů. Pro všechny, kdo v tu dobu sedí na zahrádce a dávají si podvečerní pivečko, je to zážitek jako ze starých dob. 

 

Na Statek Slížany můžete přijet v úterý a čtvrtek v podvečer pro produkty z místní mlékárny. V jiné dny nejsou, protože se tu všechno dělá čerstvé a neskladuje se. Kdo by to sem měl trochu z ruky, může se po jogurtech, mléku a sýrech ze Slížan poohlédnout ve farmářských obchůdcích na Moravě, nebo si objednat odkudkoli online. Mají tu fakt lahůdky, mezi nimi třeba sezónní bezinkový jogurt nebo zákys, jogurty s třešeněmi a vůbec ovocem a bylinkami, které si tu v sadech sami pěstují. 

A kdo si chce udělat výlet, doporučujeme zastavit se rovnou na statku. Z vlastního mléka a smetany tu dělají luxusní dezerty do skleničky i na vidličku a v pátek a sobotu tu dostanete grilovaný burger, makrely, lososa, steaky nebo sýry přímo z grilu. Vypadají a chutnají skvěle, tak si k nim dejte nějaký drink a počkejte tu na klekání, až půjdou kravičky z pastvy domů. Tady totiž čas plyne trochu jinak.  

POJĎTE S NÁMI NASÁT TROCHU TÉ POHODOVÉ ATMOSFÉRY:

 

  • Statek Slížany
    Slížany 43
    Morkovice - Slížany
  • +420 607 164 185
  • jirka.c3@seznam.cz
  • Mlékárna Úterý 17 - 19 hodin Pátek 17 - 19 hodin Hospůdka Pondělí - Pátek 16 - 21 hodin Sobota - Neděle 14 - 23 hodin

V okolí také najdete