Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Borůvková farma Postoupky

V MÍStNÍ ČÁSTI Kroměříže ZVANÉ POSTOUPKY najdete Borůvkovou farmu. Od roku 2021 si tu milovníci borůvek mohou přijet pro kanadské borůvky s vynikajícími účinky na zdraví. Jsou označovány jako superpotraviny, které posilují imunitu a schopnost regenerace. Borůvka lesní a borůvka Kanadská jsou si v obsahu účinných látek velmi podobné. Jsou oblíbené jako zdravý a nízkokalorický mls.

Majitelem borůvkové farmy v Postoupkách je Martin Adamuška, který si na prahu čtyřicítky řekl, že chce ve svém životě něco změnit. Zvažoval, co by mohl dělat a rozhodnutí padlo na pěstování borůvek. Inspiroval se na borůvkových farmách v Nizozemí a USA. Nakonec v roce 2020 z nadšení a lásky k přírodě založil na ploše necelých 4 ha rodinnou borůvkovou farmu, kde je vysazeno přes 12 000 rostlin.

Foto: Borůvková farma Postoupky

A jak jde rok na farmě?

V zimě farma odpočívá...

Foto: Borůvková farma Postoupky

Na jaře nechají včelky a čmeláky pracovat na opylení.

Foto: Borůvková farma Postoupky

Sad se na konci kvetení (přelom května/června) schová pod sítě, které je chrání proti kroupám a špačkům.

Foto: Borůvková farma Postoupky

Ale jsou tu i ptáčci, kteří jsou pod sítí vysloveně vítáni. A to jsou konipásci. Mají tu pro ně připraveno několik ptačích budek. Konipásci se totiž živí housenkami, které škodí borůvkám. Za den jich sní jeden konipásek tolik, kolik sám váží!


Na farmě se nachází více odrůd borůvek, které postupně v sadu dozrávají. Sezóna borůvek je tak rozložena na celé léto a borůvky si můžete na farmě koupit od července až do konce září. 

Na podzim potřebují borůvky co nejvíce slunce, aby před zimou byly pevné a mráz je nepoškodil. Proto se odstraňují sítě. Podzim a jaro jsou ideální pro vysázení borůvek. Nejenže si na farmě můžete koupit samotné ovoce, ale také jejich sazenice (vybírat můžete z několika odrůd), substrát a vše potřebné k pěstování. Věděli jste třeba, že borůvky se pěstují v rašelině?

Na facebooku a webových stránkách farmy najdete návod, jak borůvkové keře zastřihávat. Ale rádi vám s pěstováním a vším okolo poradí osobně.

Borůvková farma je členem družstva Čerstvě utrženo, spolupracují na projektu Cesta na talíř a v říjnu 2021 jsou zapsáni také pod značkou KLASA, kterou mohou získat jen ty nejkvalitnější potravinářské a zemědělské výrobky.

Foto: Borůvková farma Postoupky

Na facebooku farmy hledejte také nápady na snídaňové, obědové i dezertové pokrmy…pro inspiraci. 

Foto: Borůvková farma Postoupky

V roce 2023 zahájila farma spolupráci s cukrářskou výrobnou Mlsná hruška z nedaleké vesnice Hruška u Kojetína, která peče dorty z jejich borůvek. Dort si lze na farmě objednat do úterního večera a v pátek si jej vyzvednout.

Foto: Borůvková farma Postoupky

Ve spolupráci s firmou Herbalena z blízkého Plešovce pak vyrábí borůvkové sirupy a marmelády.

Foto: Borůvková farma Postoupky

Na farmě mysleli také na včely a čmeláky. Jakmile je sad opylen, je pro ně v areálu frmy vysazena květnatá louka, která jim poskytuje dostatek potravy. 

Pokud chcete na farmu přijet s dětmi, mohou se zabavit při samosběru….

…nebo na pěkném dětském hřišti.

Na budově můžete vidět fotovoltaiku, díky které se přes den chladí nasbírané borůvky. Jde vidět, že nad celým konceptem pan Adamuška velmi přemýšlel a myslí na ekologii. Zakládají si tu na způsobu pěstování, který je šetrný k přírodě a zdraví.

  • Borůvková farma Postoupky
    Postoupky 252
    767 01 Kroměříž
  • +420 737 201 952
  • info@farmaboruvka.cz
  • Březen-červen: Čtvrtek + pátek od 13 do 17 hodin Červenec-září: Pondělí - Pátek od 9 do 17 hodin Říjen: Čtvrtek + pátek od 13 do 17 hodin Mimo sezónu: dle telefonické domluvy - 737 201 952

V okolí také najdete