Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zámek Zdounky se zámeckým parkem a barokní sýpkou

Zámek ve Zdounkách dlouhou dobu sloužil jako domov důchodců. Když už potřebám takového zařízení nevyhovoval, hledali se lidé, kteří by zámku vrátili jeho původní kouzlo. A našli se. Manželé Vrškovi už více než deset let neúnavně oprašují zašlou slávu zdouneckého zámku s barokní sýpkou a nádherným anglickým parkem. Dělají tu svatby, koncerty, mají moštárnu ovoce a přemýšlí o tom, jak využít starou sýpku. Pojďte s námi nakouknout do zámku Zdounky. 

U zámeckých vrat nám s úsměvem otevírají manželé Alena a Leonard Vrškovi, současní majitelé zámku, kteří se do jeho obnovy pustili před více než deseti lety. Splnili si tak dávný sen o tom navrátit některému historickému areálu krásu a vznešenost. Dnes tu díky nim najdete zámek s ubytováním, pečlivě udržovaný park s ovocným sadem, moštárnou a sušárnou ovoce, malým hospodářstvím, novou oranžerií a barokní sýpkou. Stojí za nimi obrovský kus práce. 

Zámek Zdounky stojí na místě renesanční tvrze ze 16. století. Je na něm dobře vidět, jak se postupně přistavovalo a tvrz se měnila na renesanční a později barokní zámek. Sídlili tu mimo jiné i Jezuité, po kterých tu zůstala zámecká kaple, kterou pod nánosy rekonstrukcí a úprav objevili Vrškovi teprve nedávno. V roce 1806 odkoupili zdounecké panství hrabata z Lambergu. V jejich rodové linii najdeme spíše dcery, když ale přešel zámek do vlastnictví rodu Strachwitzů, lamberská krev tu ale zůstávala po celou dobu. Stejně jako většina soukromého majetku, který za něco stál, byl i zámek Zdounky v roce 1948 zabaven a teprve po roce 1989 navrácen Strachwitzům, kteří jej donedávna vlastnili. Chcete se o jejich rodu a působení právě zde na zámku ve Zdounkách dozvědět více? Pak zhlédněte jeden z dílů seriálu České televize Modrá krev

Citlivě opravený zámek je dnes místem, kde se konají kulturní akce a koncerty, můžete si ho pronajmout na svatbu a ubytovat se přímo v zámeckých pokojích. Zámecký park je volně přístupný a můžete tu obdivovat vzácné dřeviny nebo 250 let starý dub letní. K parku přiléhá i malé hospodářství s pávy, lamami krotkými, kozami kamerunskými a ovcemi cápovými. A kromě toho je tady také nově vysázený ovocný sad s jabloněmi a hrušněmi, ze kterých Vrškovi dělají mošty a křížaly. 

Jako sklad sušeného i moštovaného ovoce by měla v budoucnu sloužit nově vystavěná oranžérie, kterou byste našli i na starých plánech zámku. Jen pár kroků od ní stojí velkolepá barokní sýpka s dochovaným technickým zázemím. Jako zásobárna obilí sloužila snad až do roku 1864. Dnes tiše čeká na svou obnovu a je na dlouhém vrškovském seznamu toho, co je ještě potřeba na zámku udělat a opravit. 

Jestli hledáte výjimečné místo pro svatbu nebo nějakou kulturní akci, rozhodně svou pozornost zaměřte na dosud neobjevené Zdounky. A jestli pojedete kolem, určitě se zajděte podívat do parku i na zámek, o který je dobře postaráno. 

A až budete odcházet, zastavte se u brány do areálu zdouneckého parku a všimněte si QR kódu na sloupku nedaleko vstupu. Tyto kódy najdete v oblasti Hříběcích hor a po jejich načtení si můžete vyslechnout příběh, který se v tomto místě udál. U zámku ve Zdounkách je to konkrétně ten o zbojníku Adamovi

Otevírací doba v roce 2024:
Na zámku ve Zdounkách se můžete zúčastnit prohlídky, která zahrnuje zámecké sály, pokoje a kapli.
Park u zámku ve Zdounkách je otevřen pro veřejnost denně od 8 do 18 hodin

Prohlídky zámku si nenechte ujít v době konání kulturních akcí:
1.-2. června - Výstava modelové železnice na zámku (2. ročník)
8.-9.června - Víkend otevřených zahrad
23. června - Iberica 2024 - festival iberoamerické kultury
10. srpna - Zdounecké arkády - 8. ročník hudebního festivalu
prosinec 2024 - Adventní koncert 
Konkrétní časy akcí sledujte průběžně na facebooku Zámek Zdounky nebo na webových stránkách zámku
Prohlídku zámku si můžete domluvit také na tel. 607 812 420.
Vstupné na prohlídku zámku dobrovolné. 

Od července do září bude vždy v neděli od 14 do 18 hodin otevřena také kavárna na nádvoří zámku

Řadu dalších zajímavých článků o zámcích a zámečcích Hříběcích hor najdete v odkazu PANSKÁ SÍDLA HŘÍBĚCÍCH HOR

Kam dál vyrazit? 

  • Zámek Zdounky se zámeckým parkem a barokní sýpkou
    Zborovská 80
    768 02 Zdounky
  • +420 607 812 420
  • alena.vrskova@volny.cz

V okolí také najdete