Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Venkovské muzeum Aloise Otýpky

v malebné vesničce vrbka, v domě č.p. 54, založil v roce 1998 místní sběratel a znalec historie Alois otýpka malé muzeum s velkým množstvím zajímavých exponátů. Jeho celoživotní vášní bylo sbírání starých pokladů, které tvořily základ sbírek pro muzeum, ale řadu předmětů věnovali i místní a lidé z blízkého okolí.

Od obecního úřadu sejděte z kopce dolů až po levé straně uvidíte kříž. U něj se za stromy schovává větší budova s bílou fasádou, která kdysi sloužila jako škola.

Každou první a třetí neděli od května do října vás ve velké místnosti v patře této budovy uvítá jedna z dcer zakladatele muzea, které s láskou udržují odkaz svého otce. Hned za dveřmi na stěně uvidíte fotografii pana Otýpky s vysvětlením, proč se pustil do zachraňování věcí. V expozici se můžete začít kochat spoustou zajímavých předmětů.

Expozice vás provede nejstarší historií obce. Dozvíte se o nálezu z roku 1995, kdy při stavbě vodovodu byla v obci nalezena sekera z doby Velkomoravské říše.  Prohlédněte si pečeť obce z roku 1754 a také znak, který znázorňuje vrbu a zkřížené sekery přes její kmen. Ty připomínají prvotní práce osadníků, tedy mýcení lesů pro rozšíření orné půdy. 

Ve vitrínách i mimo ně najdete řadu dobových fotek, které vás vrátí do období před 40 - 100 lety. Všimněte si třeba staré dřevěné požární stříkačky, která byla tažena koňmi a dodnes ji můžete najít v požární zbrojnici. Místní spolek dobrovolných hasičů při vyjímečných příležitostech ukazuje, že je stále plně funkční. 

Další z místních spolků, Sokoly, představí nejen uniforma, ale i řada fotek pod parapetem, na kterém jsou usazeny staré psací stroje.

Dále tu objevíte šicí stroj vyrobený roku 1888, putny, ve kterých se nosily zemědělské výrobky, kolébku, stůl, staré nádobí, hrnce, pekáče, lúbek na mouku nebo krásné formy na máslo. 

Uprostřed místnosti si můžete prohlédnout předměty, které sloužily jednotlivým řemeslníkům. Například nástroje na zpracování lnu a konopí. Víte třeba, co to je vochle a k čemu sloužila?

Na další fotografii ukazuje paní Daňková, dcera pana Otýpky, jednu z otáčecích maslinek na máslo.  

Další zajímavostí je foto prvního automobilu ve Vrbce, který koupil roku 1949 pekař Karel Konečný na rozvoz chleba. Jednalo se o typ Praga Picolo. 

A když jsme u pekaře, v expozici nechybí ani lopata na sázení bochníků chleba nebo kovová vidlice na posouvání bábovek, benešníků, kobližníků i brutvanů. Že nevíte, co některá z uvedených slov znamenají? Ochotně vám jejich význam vysvětlí právě zde v muzeu.

Pan Otýpka fotil místní řemeslníky při práci a má tak velkou zásluhu na zachování unikátních obrázků ze života místních i okolních obyvatel. Na následující fotografii uvidíte například ukázku předení v podání paní Silné v Sulimově.  

Jak se dříve nosila voda ze studny? K tomu slouží ukázky putny s hákem a opět krásné fotografie ze života místních.

V muzeu najdete taky staré pračky, ždímačky nebo valchy a dozvíte se více i o historii výroby mýdla. 

Na stolcích uprostřed místnosti leží nástroje potřebné pro jednotlivá řemesla. A jaká to jsou? Najdete tu nástroje kováře, zámečníka, sedláře, koláře nebo ševce. A víte, co znamená slovní spojení nemít ani floka? Prozradíme pouze to, že toto slovní spojení souvisí s řemeslem ševcovským...

Jak předměty leckdy před umístěním do muzea vypadaly ilustruje následující obrázek.

A více už neprozradíme! Je tu toho k vidění opravdu hodně a jak řekl sběratel a zakladatel tohoto muzea, tento prostor slouží starším pro vzpomínku a mladším pro ponaučení. Věříme, že snaha pana Otýpky zachránit věci, které dosloužily a byly odloženy na komorách, půdách a kůlnách vám udělá stejnout radost jako nám.

Muzeum je otevřeno od května do října každou první a třetí neděli, vždy v čase od 14 do 16 hodin. Mimořádné prohlídky je možné si objednat i v jiném termínu na telefonu 605 781 318 nebo 777 115 421.   

 

 

  • Venkovské muzeum Aloise Otýpky
    Vrbka 54
    768 21 Vrbka
  • 605 781 318
  • Od května do října každou první a třetí neděli v měsíci, vždy od 14:00 do 16:00.

V okolí také najdete