Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Kostel sv. Jakuba u Roštína

Tenhle kostel je jako vystřižený z Erbenovy Kytice, a kdyby se někde měly znovu natáčet Svatební košile, mělo by to být tady. Sám uprostřed polí, obehnaný vysokou zdí, kolem ani živáčka. A přece tu kdysi stávala vesnice jmenovala se Jablonná, ale už několik století je zaniklá. Kdo má rád historky a pověsti, tady máme jednu právě z kostela sv. Jakuba nedaleko Roštína.

Hodiny v každé chalupě, to nebývalo. A tak si jednou tetka domkářka vyšla s lucernou na adventní roráty už pěkně časně. Šlapala sněhem do kostela, zamyšlená, protože trochu zaspala. Pospíchala, aby nepřišla poslední. Kolem byla tma jako v pytli, jak už to tak v prosinci bývá. A v kostele už se svítilo, byly slyšet žalmy.

Přidala do kroku, vzala za kliku a v tom kostelní hodiny odbily. Ale kdepak ranní mši! Hlubokou půlnoc. Tetka celá popletená vpadla do kostela, všichni zmlkli a otočili se na nově příchozí. Jaké bylo její zděšení, když mezi všemi těmi bíle oděnými postavami viděla tváře dávno mrtvých sousedů. Mladí, staří, ty které pamatovala jako holka i ti, kteří nás opustili teprve nedávno.

Jen co popadla dech, otočila se na patě a už už chtěla vyběhnout z kostela, když tu ji jedna z umrlých studenou rukou chňapla za vlňák a ne a ne ji pustit. Stará tetka sebou mrskla, vyvlékla se z vlňáku a pelášila mrazivou nocí zpátky do vsi, až z toho skoro měla smrt. Sousedé jí pranic nevěřili, ale sotva se ráno vypravili do kostela, mezi hroby našli cáry tetčina roztrhaného vlňáku.

Tak co myslíte? Bývají ještě v tomhle kostele půlnoční mše?

  • Kostel sv. Jakuba u Roštína

V okolí také najdete