Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Vodní elektrárna Na Strži Kroměříž

Dnešní vodní elektrárna Na Strži stojí na místě bývalého jezu, který strhával vodu do náhonu pro panský mlýn, který stával mezi biskupským pivovarem a mincovnou v samém srdci Kroměříže. Voda z náhonu se později využívala pro potřeby Podzámecké zahrady. Voda však jez mnohokrát strhla, a proto na jeho místě vyrostla v roce 1923 jedna z nejmodernějších elektráren své doby. 

Vodní elektrárna Na Strži

Třicátá léta dvacátého století byla dobou, kdy se i na architekturu elektráren dost hledělo. Proto tu dnes stojí subtilní stavba s klasicistní fasádou, která se vznáší nad modrou hladinou řeky Moravy. Uvnitř byste našli tehdy nejmodernější vybavení, kterým byly dvě kaplanovy turbíny o výkonu pět milionů kilowatthodin elektrické energie ročně. O dvacet let později k nim přibyla ještě turbína třetí, která stála ohromných 14 milionů korun a na jejím pořízení se podílela i firma vynálezce a technika Františka Křižíka. 

Kroměřížská elektrárna Na Strži se stala nejmodernějším dílem pro výrobu elektrické energie a byla vzorem pro mnoho staveb po celém světě. Kromě své technické vyspělosti ale lákala návštěvníky i elegantní architekturou, která nádherně zapadla do okolního prostředí. Za jejím návhrem stáli inženýři Gustav Madlmayr a Karel Mikeš. Samotné srdce elektrárny s turbínami oblékli do klasicizujícího pláště s pilastry a okny, která evokují renesanční altánky a odkazují na nedaleké skleníky Květné zahrady. Kromě střídmé nádhery, s jakou korunuje řeku, je také účelnou a technicky promyšlenou stavbou. Kdyby se i dnes stavěly elektrárny a továrny takhle, bylo nám hned krásněji. 

Přestože samotná elektrárna není přístupná, můžete si kolem udělat pěknou procházku z Kroměříže po modré turistické značce, dojít až ke Strži a pokračovat přes Miňůvský most k přírodní památce Rameno Moravy. Po zelené turistické značce se dostanete k železniční stanici Postoupky, odkud můžete jet zpět do Kroměříže, nebo si procházku prodlužte do Hradiska k někdejšími hradisku, které je archeologickým nalezištěm.

Pokud se rozhodnete jít zpět do Kroměříže pěšky, můžete se zastavit u rybníku Šlajza, kde je vybudován odpočinkový a běžecký okruh. Bavit to bude tady také děti, protože po celém areálu jsou umístěny interaktivní tabule s hracími prvky. 

MAPA TRASY V APLIKACI MAPY.CZ >>> ZDE

  • Vodní elektrárna Na Strži Kroměříž
    U Strže 1588
    76701 Kroměříž

V okolí také najdete