Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hospodářský dvůr Rymice

Ještě nedávno tady stály smutné budovy, kterým se pomalu propadala střecha. Hospodářský dvůr v Rymicích totiž donedávna vypadal jako opuštěné JZD, kterému na dvoře tiše rezivělo staré harampádí i proletářské sochy, které se už nikam nehodily. Dnes je ale všechno jinak. Pojďte s námi objevit unikátní soubor barokních staveb v rymickém hospodářském dvoře. Moc podobných byste na světě nenašli.

Pohled na nádvoří hospodářského dvora v Rymicích.

Rymice jsou hanáckou vesničkou v podhůří Hostýnských vrchů nedaleko Holešova. Na rovinatém kousku země vyrostla už v 16. století mohutná tvrz, která tu dodnes stojí. Později k ní přibyla sýpka i hospodářský dvůr a z malé vesničky se pomalu stávalo bohaté hospodářské centrum. 

Barevnost okenních rámů a dveří vychází z původních barev, jejichž fragmenty tu našli při rekonstrukci.

Svědkem toho všeho byl i hospodářský dvůr. Už v 17. století ho vlastnili jezuité, kteří z jeho výnosů financovali provoz celého olomouckého konviktu. Velkorysé prostranství dvora ohraničují ze všech 4 stran hospodářské budovy se stájemi a chlévy. 

V budovách hospodářského dvora najdete etnografický depozitář, pokladnu muzea i výstavu.

Ještě před pár lety byste tu našli chátrající pozůstatky JZD, kterým se propadala střecha a zarůstaly hlušinou. Muzeum Kroměřížska, kterému však objekt patří, napjalo síly a podařilo se mu nádherný areál znovu vydupat ze země. 

Dnes sem vcházíte stinným průjezdem, který se otevírá do srdce samotného dvora. Uprostřed čtyřkřídlého prostranství roste košatá lípa a kaštan, které se sklání nad hlubokou studnou. Kolem vás září jemnou krémovou barvou nová fasáda, jejíž důstojnost hravě nabourávají dveře, zárubně a okna v zářivě tyrkysové barvě. Tu prý podle etnologa Petra Hlavačky našli restauratéři ve fragmentech původních nátěrů a rozhodli se použít ji znovu. 

Krásně zpracovaná expozice Od kvásku ke klásku vás provede životem na hanácké dědině .

A je to dobře. Už tak povedená rekonstrukce díky tomu získala svěží vítr, který vám bude Rymice ještě dlouho připomínat. Udělejte si sem výlet, stavte se v hospodářském dvoře a prohlédněte si šikovnou expozici Od kvásku ke klásku. Projděte si unikátní soubor lidových staveb s doškovými střechami, které se v Rymicích dodnes zachovaly na místech, kde je naši předkové vlastníma rukama postavili. 

Hospodářský dvůr je vstupní branou do Muzea v přírodě Rymice. Navštívit tady můžete dva prohlídkové okruhy:
I. okruh: náves s kovárnou a tvrz 
II. okruh: chaloupky na Hejnici a větrný mlýn
V Hospodářském dvoře je v rámci otevírací doby volně přístupná již zmíněná výstava od Kvásku ke klásku, na pokladně můžete zakoupit jak vstupenky na oba prohlídkové okruhy vesničkou, tak povedené upomínkové předměty. Areál slouží také jako depozitář Muzea Kroměřížska a zázemí tady mají etnografové a další pracovníci muzea.

  • Hospodářský dvůr Rymice
    Rymice 2
    769 01 Holešov
  • 734 173 889
  • rymice@muzeum-km.cz
  • duben sobota–neděle 9.00–17.00 květen–září úterý–neděle 9.00–17.00 Prohlídky Muzea v přírodě Rymice začínají v 9.15, 10.30, 11.45, 13.15, 14.30 a 15.45 hodin.

V okolí také najdete