Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž

Co by to bylo za Arcibiskupský zámek bez pořádného sklepení? V tom kroměřížském nemají ani šatlavu, ani brambory uskladněné na zimu. Mají tu prastaré vinné sklepy, které ve 13. století založil Bruno ze Schauenburku. Můžete sem zajít na prohlídku a podívat se, jak se dělá víno ve sklepeních, které pamatují Karla IV.

Do Arcibiskupských sklepů se vstupuje bočním vstupem na rohu ulic Malý Val a Na Kopečku. Z náměstí se sem dostanete majestátní Mlýnskou bránou. Nás tu dnes vítá usměvavá Martina Juřicová, která tu má na starosti provoz a prohlídky a odemyká vcelku nenápadné dveře do sklepa.

Hned za nimi se dolů pod zem vine starý dopravník, kterým se ze sklepa na povrch vytahovalo víno. Podél zdi ve výši očí se chodbou stáčí také skleněný vínovod, jehož úkolem kdysi bylo přečerpávat víno v obou směrech přímo ze sudů ve sklepení.

Když je řeč o sudech, pak vězte, že ten nejstarší tu mají z roku 1850 a ten největší pojme téměř 20 tisíc litrů vína. Martina nás vede kolem sudů, ve kterých právě dozrává víno. Této části se říká Horní sklep a využívá se právě ke zpracování a uskladnění vína. Na stropech v celém sklepě byste našli ušlechtilou plíseň, která k vinným sklepům rozhodně patří.

Jak se tady starají o vyvážené klima? Přestože jsou sklepy 700 let staré, mají funkční průduchy, kterými se sem v zimě pouští chlad a vlhkost, která tu pak vydrží až do léta, kdy se naopak zavírají. Díky tomu se daří nejen vínům, ale také ušlechtilé plísni, která vytváří ideální podmínky pro skladování a dozrávání vína v dubových sudech.

O kousek dál už scházíme do Dolního sklepa, který je také nejstarší částí sklepů i celého zámku. Na jeho místě kdysi stávala gotická tvrz, jejíž pozůstatky jsou ještě ve sklepě patrné. Tady už se jediným krokem ocitáme v dávné historii. Najdete tu sklepní kóje, ve kterých se uchovává víno, najdete tu labyrint sklepních uliček, ve kterých ještě dnes pracují archeologové.

Abychom si nemysleli, že prohlížíme prázdný sklep, otevírá Martina jednu z lahví připravených na večerní degustaci a dává nám čichnout voňavého Irsai Oliver, který má překvapivě svěží a lehoučkou chuť. “Tady v Kroměříži kdysi bývaly vinohrady na Barbořině a my se spolu se zámkem zasazujeme o jejich obnovu,” říká. “Jinak ale máme vinice v Hluku a na Velehradě. V Hluku budeme mít letos první panenskou sklizeň, kde bude Sylván, Tramín nebo Sauvignon.”

Až budete mít prohlídku hotovou, prošmejdíte zákoutí Arcibiskupských sklepů a vyšplháte na povrch, stavte se také v prodejničce Arcibiskupského zámeckého vína Kroměříž, která je hned naproti vstupu do sklepa. To kdybyste chtěli někomu domů přivést kousíček historie naší krásné Kroměříže.

  • Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž
    Na Kopečku 1487/10
    76701 Kroměříž
  • +420 739 390 453
  • info@arcibiskuspkevino.cz
  • Prohlídky sklepů: Duben-září, úterý-pátek + státní svátky - prohlídka ve 14 hodin. V případě zájmu lze prohlídky v jiné dny zajistit po telefonické domluvě ( 739 390 453).

V okolí také najdete