Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Květná zahrada Kroměříž: Je libo Libosad?

Libosad patří k těm nejkrásnějším místům, jaké můžete v Kroměříži navštívit. Možná vám řekne víc název Květná zahrada, ten byl ale převzat zřejmě z období v minulém století, kdy se tady ve velkém začaly sázet květiny, které v původní zahradě nebyly její dominantou. Barokně komponovaná zahrada je v Kroměříži od 17. století a patří mezi nejvýznamnější zahradnické skvosty na světě. Právem je zapsána společně s Arcibiskupským zámkem a Podzámeckou zahradou jako celistvý komplex na seznam kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Co vás tady čeká?

Název Libosad možná trochu lépe napovídá, co tu uvidíte. Květy v Květné zahradě najdete hlavně v kouzelných sklenících hned při vstupu, v části zahradnictví, a také v krušpánkových ornamentech vysázených mezi jednotlivými pěšinkami. Jinak je Květná zahrada spíše francouzským parkem, který se inspiroval architekturou Versailles. Zahrady nechal v letech 1666 - 1675 vybudovat biskup Karel II. z Lichtensteinu-Kastelkorna. Měl sloužit pro potěchu všech obyvatel i návštěvníků města.

Květná zahrada je typická pískovými pěšinkami a bludišti zelených stěn, které se prolínají celou zahradou. Téměř všechny se sbíhají do jediného místa - do prostranství, na kterém stojí jedinečná rotunda.

Rotunda v Květné zahradě na začátku nevypadala tak, jako dnes. Ostatně také vstup do zahrady vedl přes dnešní kolonádu, takže se rotunda otevírala návštěvníkům jako dominanta zahrady. Původně to byl zastřešený pavilon, který byl volně průchozí a bez ostění. Uvnitř byly groty a kamínkové místnosti, z nichž v nepředvídatelných intervalech a z prapodivných míst skrápěla návštěvníky voda. Rotunda byla doslova prošpikována zvláštnostmi a podivnými zákoutími, které měly ohromit a pobavit návštěvníky.

Groty i kamínkové místnosti se dodnes dochovaly, přestože řada prvků na stěnách je bohužel z minulých dob již poničená. Došlo také k výměně soch v několika grotách. Vodní systém byl deinstalován a průchody byly zazděny tak, aby rotunda tvořila uzavřenou budovu. Dnes si rotundu můžete celou prohlédnout v rámci komentovaných prohlídek, jinak je přístupná pouze k nahlédnutí z jednoho vchodu.

Dnes ji krášlí ještě jedna velká vzácnost - Foucaltovo kyvadlo zavěšené na lanku dlouhém téměř 23 metrů. V roce 1906 jej sem nechal zavěsit gymnaziální profesor František Nábělek, aby demonstroval otáčení země kolem zemské osy. Demonstrace kyvadla je dodnes jedinečným zážitkem. Mimo jiné také proto, že na světě jsou jen čtyři jemu podobná.

Květná zahrada oplývá řadou romantických zákoutí, které stojí za to objevit. Přestože se vyhlídková terasa kolonády právě opravuje, už brzy z ní budete mít rotundu zase jako na dlani. Uvidíte stromová bludiště, Králičí kopec, který sloužil k chovu králíků i obveselení návštěvníků. Také Ptáčnici uprostřed umělých nádrží, jezírka s vodotrysky, lekníny i zlatou rybkou, Holandskou a Pomerančovou zahradu.

Jedinečné dílo, jaké nám tu zanechali naši předkové, se v průběhu času měnilo k nepoznání. Bylo tu zahradnictví, Libosad sloužil jako místo pro setkávání obyvatel v rámci minulého režimu.  Dnes je tu zase znovu pro potěchu místních i návštěvníků. Zahrada prošla náročnou rekonstrukcí, při které bylo obnoveno několik původních prvků, které by jinak upadly v zapomnění. A to je dobře. Setkání s Libosadem je totiž nezapomenutelné.

Nejlépe poznáte Libosad při nekonečných procházkách nebo se vydejte na komentovanou prohlídku zahrady i rotundy. Prohlídky jsou nabité zajímavostmi a vy zase poznáte zahradu trochu jinak. Pokud se sem vydáte s dětmi, zkuste jim na pokladně zakoupit knihu Tajemství Libosadu, kterou napsal Petr Hudec, edukační pracovník Národního památkového ústavu. Ten připravuje na letní prázdniny hravé programy pro rodiny s dětmi právě v Květné zahradě. Jedná se o poutavý příběh chlapce z dnešní doby, který se kouzlem ocitne v době budování zahrady, zažije zde mnoho dobrodružství a pozná budovatele zahrady včetně samotného biskupa Karla Lichtensteina-Kastelkorna. Doporučuje deset rodičů z deseti!

  • Květná zahrada Kroměříž: Je libo Libosad?
    Gen. Svobody 1192/39
    767 01 Kroměříž
  • +420 723 962 891
  • kvetnazahrada@npu.cz
  • Denně 8 -19 hod.

V okolí také najdete