Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zámek a zahrady Kroměříž: UNESCO památka v centru města

Pojďte si prohlédnout zámek a zahrady, které od roku 1998 patří na Seznam světového a kulturního dědictví UNESCO. Barokní zámek s interiéry, které vezmou dech, komponované zahrady s romantickými pavilony, zákoutími, altány a rybníky, kolem kterých se můžete toulat celý den. 

Jestli existuje místo, které v Kroměříži nechcete vynechat, je to Arcibiskupský zámek a Podzámecká zahrada. Od roku 1998 jsou obě památky zapsány v seznamu UNESCO a tvoří dominantu města. Zahrada, které nikdo neřekne jinak než “Podzámka” leží na 64 hektarech pozemků, které se rozkládají od řeky Moravy až po honosný Arcibiskupský zámek. 

Výhled z Colloredovy kolonády na Podzámeckou zahradu

Protkaná je sítí kanálů, rybníčků, umělých potůčků a jezírek, díky kterým je z ní romantický krajinářský park. Na jaře sem chodíme za prvními květy zlatých dešťů i magnolií, v létě se kochat majestátními pávy a na podzim si vychutnat barevnou nádheru zlatého listí. Jedinečnou podobu zahradě dal biskup Karel II. z Lichtenštejna-Kastelkornu, který její návrh svěřil Filibertu Lucchesemu a jeho následovníku Giovannimu Pietru Tencallovi. Díky nim tady vyrostl Rybářský pavilon, Sala Terrena, Colloredova kolonáda, Rybářský pavilon, Paví dvůr a spousta dalších zajímavostí. Můžete se po zahradě projít nebo si sednout do vláčku History Tour, který vás zahradou proveze a cestou se dozvíte spoustu zajímavostí.  

Vláčky History Tour vás provezou po Podzámecké zahradě i s výkladem

Podzámecká zahrada by ale nikdy nevznikla, nebýt Arcibiskupského zámku, postaveného ve slohu raného baroka. Říká se o něm, že je to opravdový klenot Moravy, a musíme říct, že oprávněně. Nejkrásnější cesta k němu vede starobylou Ztracenou ulicí s kavárničkami a bary. 

Arcibiskupský zámek v Kroměříži pohledem ze Ztracené ulice

Zámek samotný tady stojí už od přelomu 15. a 16. století, a to na místě, kde kdysi stával gotický hrad. Po třicetileté válce byl původně renesanční zámek v zuboženém stavu. Do jeho obnovy, a s ním i do obnovy celého města se pustil biskup Karel II. Z Lichtenštějna-Kastelkornu na konci 17. století. Obnovu zámku a přilehlých zahrad svěřil dvorním císařským architektům Filibertu Lucchesemu a jeho následovníku Giovannimu Pietru Tencallovi, o kterých jste už slyšeli o kousek výš, když jsme si povídali o zahradách.  

Rokoková výzdoba Sněmovního sálu na zámku v Kroměříži

Na zámku zasedal na přelomu let 1848 - 1849 slavný Ústavodárný říšský sněm rakouských národů, dnes je zámek majetkem Arcibiskupství olomouckého, o jeho rozsáhlé sbírky se stará Arcidiecézní muzeum Olomouc. Mimochodem, o Ústavodárním říšském sněmu se hodně dozvíte také v Muzeu Kroměřížska, v interaktivní expozici Kroměříž v soukolí dějin 1848 - 1948, tak se tam potom také zajděte podívat.

O sbírky obrazů a uměleckých děl pečuje Arcidiecézní muzeum Olomouc

Při prohlídce zámku vás určitě uchvátí Sněmovní sál s nádherným rokokovým interiérem, který v Evropě nemá obdoby. Projdete však i Malou jídelnou, Trůnním sálem, ve kterém do 60. let minulého století visel slavný Tizianův obraz Apollo a Marsyas. Projdete se Poradním sálem, Carským pokojem i Starou knihovnou. Cestou vás bude provázet neuvěřitelně obsáhlá sbírka obrazů a uměleckých děl, starožitný nábytek a přímo pohádkové interiéry. Mimochodem, i filmaři si jich všimli a natočili tady Marii Terezii nebo slavného Amadea

Detaily výzdoby sněmovního sálu na kroměřížském zámku

Kdyby se vám ze vší té barokní nádhery trochu zatočila hlava, vyvětrat si ji můžete na zámecké věži. 84 metrů vysoká hranolová věž korunuje celý zámek a je odtud nádherný výhled na celou Kroměříž. Pod sebou uvidíte historické centrum, Podzámeckou zahradu, v dálce i kolonádu Květné zahrady nebo úbočí Chřibů, které se zvedají v dálce za městem.

84 metrů vysoká zámecká věž

Co ještě vidět a zažít v Kroměříži? 

Městské hry a projížďky historickým vláčkem
Filmovou Kroměříž
Květnou zahradu v Kroměříži
Kavárny v okolí
Interaktivní expozici Kroměříž v soukolí dějin 1848 - 1948
Židovskou historii Kroměříže
Švabinského lunety v hotelu Octárna
Expozici Karla Kryla

  • Zámek a zahrady Kroměříž: UNESCO památka v centru města
    Sněmovní náměstí
    767 01 Kroměříž
  • +420 573 502 011
  • zamek-kromeriz@ado.cz
  • ÚT - NE: 9 - 16:30 hod.

V okolí také najdete