Výstava Mák v Muzeu Kroměřížska

Makové panenky, droboučké hlavičky makových figurek i obrázky z barevného máku. To všechno najdete na krásné výstavě s prozaickým názvem Mák. Plodina, kterou pěstujeme po staletí, a kterou nám závidí kdekteré okolní státy, tu je opravdu pod drobnohledem.

Kurátorka Martina Václaviková nás provází výstavou, kterou si Muzeum Kroměřížska zapůjčilo z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně a doplnilo vlastními sbírkovými předměty.

Začínáme u pitoreskně křivých makoviček, které symbolizovaly hojnost už v Mezopotámii. Od botanického a hospodářského využití máku se ale výstava elegantně přehoupne do neuvěřitelně křehké umělecké podoby makových panenek Marcely Šimečkové.

A nad těmi vám zůstane rozum stát. Droboučké panenky jsou oblečené do krojů, v ručkách drží motyčky nebo kolébají děťátko. Marcela Šimečková si hraje také s barevnými makovými semínky. Možná jste znali jejich modrošedou podobu, málokdo však ví, že je také mák bílý nebo růžový.

Pro děti tu je (jak je už zvykem) také interaktivní část, kde si mohou hrát, tvořit a zkoušet. K výstavě si můžete koupit rozkošný pracovní sešit nebo si třeba vyšít pytlíček, do kterého si můžete doma uložit mák. S tímhle si tady v Muzeu Kroměřížska opravdu umí vyhrát.

Výstava Mák je poctou rostlině, která nás provází životem. Pro cizince je to velká exotika a připadá jim, že se tu na snídani cpeme opiovými koláči. Pro nás je to dobrota dětství, kterou nám do koláčů a buchet dávala babička. Tak či tak je to rostlina, které je potřeba si vážit. Výstava Mák vám to krásným způsobem připomene.

  • Výstava Mák v Muzeu Kroměřížska
    Velké náměstí 38
    767 01 Kroměříž
  • 573 338 388
  • muzeum@muzeum-km.cz
  • ÚT - NE: 9:00 - 12:00; 13:00 - 17:00

V okolí také najdete