Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Květná zahrada Kroměříž: když kvetou kamélie

Voní to tu po pomerančích. Je tu horko, vlhko a křičí tu andulky a papoušci. Kde že to jsme? Ve sklenících Květné zahrady v Kroměříži. Právě teď tu jako každý rok kvetou nadýchané květy kamélií. Loni bohužel zůstaly skryté očím návštěvníkům, letos si je ale můžete prohlédnout opět v plné kráse.

Kastelán Zdeněk Novák otevírá nebesky modré dveře do Palmového skleníku. Jako bychom vešli do koloniálních tropů. Vlhko, klid, zelené palmy a barevné květy kamélií všude kolem. 

Nadýchané květy v pastelových barvách zdobí celý skleník. Podle pana Nováka jsou některé z rostlin staré více než sto let. Aby ne, ve městě se pěstují od 19. století. Na sklonku zimy se tady v Květné zahradě otevírají stovky barevných květů, aby potěšily návštěvníky svou křehkou krásou. Ty nejstarší z nich jsou zasazeny v mohutných dřevěných vědrech, a podle pana kastelána je potřeba je pravidelně zastřihávat, aby se do skleníků vůbec vešly.

Kastelán je na Palmový i Hrubý skleník patřičně pyšný. Zároveň ale přiznává, že loňskou návštěvnickou přestávku využili k omlazení rostlin, které už takovou pauzu potřebovaly. Letos tedy rostou o to bujněji.

Skleníky Květné zahrady najdete ve vstupní budově z 19. století, kterou tvoří čestný dvůr lemovaný klasicistními skleníky. Kamélie sem chodí obdivovat stovky návštěvníků ročně. 

Procházíme mezi sytě zelenými listy a nemůžeme se nasytit vůně, která připomíná tropy. Obdivujeme nádhernou práci těch, kdo skleníky zakládali, a také to, s jakým citem a umem se o ně starají současní zahradníci a všichni ti, kdo ke Květné zahradě patří. A je to nádhera.

 

  • Květná zahrada Kroměříž: když kvetou kamélie
    Generála Svobody
    767 01 Kroměříž
  • 723 962 891
  • kvetnazahrada@npu.cz
  • Od 12.2. do 31.3: 9 - 15 hod.

V okolí také najdete