Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Pražírna Kroměříž: do města na voňavou kávu

Nenápadný obchůdek v centru města, ze kterého se line vůně kávy. To je rodinná Pražírna Kroměříž. Jak už to u těchto malých obchůdků bývá, má za sebou velký příběh plný vášně pro poctivé řemeslo. Pojďte ho s námi objevit.

Josef Hora začínal jako franšízant pro jednu velkou mezinárodní společnost. Prodával kávu a čaje, ale časem mu připadalo, že by bylo skvělé nabídnout také něco nového. Kávu, která umí být jiná, pražená lokálně a podle chuti těch, kdo ji pijí. Koupil si starší pražičku a s kamarádem se pustili do pražení první kávy. Tak vlastně vznikla Pražírna kávy Kroměříž.

Na začátku se učili, jak na to. Poznávali, jak funguje nákup kávy, učili se pražit. Zkazit pěkně drahou várku kávy nebylo nic těžkého. Začátky nikdy nejsou snadné, ale kdo umí vytrvat, dokáže sklidit ovoce. A to pan Hora uměl.

Z garáže přestěhovali pražičku do malého obchůdku kousek od Riegrova náměstí v Kroměříži. Dnes je to už 7 let, co praží a prodává kávu. Za tu dobu se toho spoustu naučil. Dnes má Kroměřížská pražírna několik obchůdků a jejich kávu můžete ochutnat v kavárnách a restauracích v Kroměříži a blízkém okolí. Nemohou chybět ani na venkovních a dalších akcích pořádaných ve městě a v okolí. Jsou prostě všude tam, kde si lidé rádi vychutnají kvalitní kávu.

Když ale přijdete přímo do pražírny, je to mnohem větší zážitek. Pokud totiž budete mít štěstí, uvidíte přímo tady, jak se káva praží. A to je vám tedy něco. Z poctivého stroje se sypou upražená zrnka, celou místností voní čerstvě upražená káva. Můžete si tady dát šálek kávy nebo si s sebou odnést voňavý balíček domů. Třeba jako suvenýr z výletu do Kroměříže. A nejen to, v pražírně vám ochotně poradí, která káva bude pro vaše chuťové buňky ta pravá, zakoupíte tady i různá kávová příslušenství. 

My jsme nemohli odejít bez stylového hrníčku a jako inspirace na vánoční dárky mohou sloužit také různé kávové a degustační balíčky.

Letos v říjnu pražírna jako taková slavila páté narozeniny. V plánu byla veliká oslava plná kávy a se spoustou dobrot. Doba tomu nepřála, a tak proběhla oslava docela maličká.

Nemohli jsme se nebavit o tom, jak to s pražírnou bude dál. Podle Josefa Hory jarní uzavírání obchodů a vylidnění města dokázali přestát díky úsporám. Ty už jsou teď pryč, a tak se teď čeká, co bude dál. Věříme, že něco tak krásného, jako rodinná pražírna kávy, dokáže těžkou dobu přestát. Pomoci můžete i vy, každým, byť sebemenším nákupem. Objednat můžete i z pohodlí domova přes e-shop a kávu si nechat dovézt. Udělejte radost nejenom sobě, ale také celé Pražírně Kroměříž. Ať se máme kam vracet.

O pražení a výběru kávy jsme si povídaly s panem Horou:

 

  • Pražírna Kroměříž: do města na voňavou kávu
    Riegrovo náměstí 151/31
    767 01 Kroměříž
  • +420 603 365 958
  • obchod@kava-kromeriz.cz

V okolí také najdete