Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Židovské Koryčany: po stopách Davidovy hvězdy v Chřibech

Koryčany jsou městečkem doslova prastarým. V hlubokých hvozdech chřibských hor bydleli naši předkové od pradávna. Už na začátku 14. století tu ale vyrostl hrad Cimburk a pod ním dvorec a časem i městečko, o kterém dnes bude řeč. Až půjdete z náměstí Masarykovou ulicí, zpomalte své kroky a dobře se rozhlédněte. Právě tady se psala koryčanská historie jiným písmem – hebrejštinou.

Vcelku nenápadná prodejna s textilem na první pohled neupoutá ničím jiným než docela poctivou starou architekturou. Když ale poodstoupíte na druhou stranu ulice a zapnete fantazii na plné obrátky, možná uvidíte rozetu, která zdobila průčelí domu v dobách, kdy tu byla židovská synagoga. V barokním slohu ji postavili v 18. století, a je možné, že byste dodnes na jejím dvoře našli židovskou lázeň – mikve.

Židé žili v Koryčanech už někdy v 16. století. Bývali to drobní řemeslníci, živnostníci a obchodníci, kteří v Koryčanech obývali dnešní ulici Masarykovu (dříve Tovární nebo Židovskou). Židovské ghetto se podobně jako v Kroměříži na noc zatahovalo řetězy.

Dnes byste tu po něm mnoho známek nenašli. Stojí tu bývalá synagoga, která od 30. let sloužila tělocvičné jednotně a po válce byla přebudována na prodejnu. Našli byste tu několik židovských domků, které se zachovaly po přestavbách a stavebních úpravách města. A nad polem v ulicí Cihelny také židovský hřbitov.

Kdysi dávno sem vedla cesta dvorem domu číslo 300 v Židovské (dnes Masarykově ulici). Dnes se na hřbitov můžete projít drobnými domečky ve starosvětské ulici Cihelny. Přístup ke hřbitovu je tak trochu utajen, proto dobře napněte oči.

Židovský hřbitov býval obehnán zdí, dnes tu z ní zbyly jen zbytky zdiva. Mezi vysokou trávou se tyčí přes dvě stě náhrobků různého stáří. I když „tyčí se“ možná není správný výraz. Většina z nich se hrbí na stranu, leží povalená v trávě nebo z nich zbylo jen torzo po krádežích a dětských vandalech. Přesto možná tahle zanedbanost a divokost dodává hřbitovu tajuplný nádech.

Po židovském osídlení toho tedy v Koryčanech mnoho nezbylo. Přesto je zajímavé udělat si procházku z náměstí a cestou mít oči otevřené. Krásně na nich uvidíte proměny, kterými města prochází v průběhu staletí.

  • Židovské Koryčany: po stopách Davidovy hvězdy v Chřibech

    Koryčany

V okolí také najdete