Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Muzeum hraček Hulín: retro svět, který si chceme pamatovat

Stovky kočárků, panenek, autíček, stavebnice, papírové modely, servis pro panenky, medvídci, elektrická násobilka, dětské šicí stroje, klávesy, domečky pro panenky no a samozřejmě stolní hry. V Česku se nenajde jediný člověk, který by při návštěvě hulínského Muzea hraček neřekl alespoň jednou: Jé, tohle jsme měli!

Andrea Miklasová měla už odmalička dvě vášně. Sběratelství a kočárky. To první se projevovalo pečlivým sbíráním drobností, jako jsou třeba staré kartonové vlakové jízdenky. To druhé se projevovalo především mezi holčičkami jejího věku, se kterými směňovala korbičky i podvozky, a dodnes by vám mohla říct, jaký model která její kamarádka měla. Z dětské radosti se časem stal koníček, a ten se proměnil v Muzeum hraček v Hulíně.

Dvě místnosti, které hulínské muzeum hraček zabírá, rozhodně nemůžou stačit. V pečlivě vyrovnaných řadách tu najdete kočárky z dvacátého století z celé Evropy. Největší část však zabírají kočárky ze 60. a 70. let. K nim neodmyslitelně patří chrastítka, panenky, jaké si pamatujeme z dětství, doma pletené svetříky, čepičky a plastové kabelky.

Ve skříních jsou vyrovnána ramínka s oblečením snad z každé éry 20. století. Elegantní námořnické šatičky z první republiky i volné minišaty s divokými vzory ze 70. let. Andrea je čas od času používá jako kostymérka u filmu, mnohem raději je ale vytáhne při dobové procházce s kočárky městem.

Aby to nevypadalo, že je muzeum hraček jenom pro holky, najdete v další místnosti spoustu lákadel pro kluky. Vláčky s nádražím i tunelem, cvrnkací fotbal, hokejisty na dlouhých tyčkách, se kterými jsme šprtali velká mezinárodní utkání v 90. letech. Najdete tady elektrickou násobilku, papírové modely lodí, vlaků i letadel, desítky pokojíčků pro panenky. Až to vypadá, že muzeum mohlo obsadit celou školu, ne jen dvě třídy.

Andrea bere každou chvíli do ruky nějakou panenku, hrníček, medvídka nebo stavebnici, popisuje nám, odkud pochází, kde se vyráběla, kdo ji do muzea daroval a čím je výjimečná. A my se necháváme unést zpět do doby, kdy se stavěla sídliště a retro ještě byla aktuální móda.

  • Muzeum hraček Hulín: retro svět, který si chceme pamatovat
    dr. Stojana 375
    768 24 Hulín
  • +420 603 256 595
  • Středa: 15:00 - 17:30; Neděle: 14:00 - 16:30; po telefonické domluvě možno otevřít i mimo otevírací dobu, rovněž po domluvě školky, školy.

Info

V okolí také najdete