Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zámecký park Koryčany: Provance na jihu Moravy

Kdo by to byl do Koryčan řekl, že ukrývají tolik krás? Už jsme byli na Cimburku, šli jsme po stopách Davidovy hvězdy, podívali jsme se do kempu a dnes se vydáme ještě na zámek! Tedy ani ne tak na zámek, jako do zámeckého parku. Pokud máte někde v rukávu piknikový koš, je nejvyšší čas ho vytáhnout.

I kdybyste tudy jeli stokrát, museli byste mít oči opravdu na šťopkách, abyste zámek nepřehlédli. Při tom je to dominanta celého centra, z návrší nad náměstím září jako sídlo francouzských šlechticů. Na konci 17. století ho vystavěl rod Horeckých na místě původní tvrze. Ta tady stála mimo jiné proto, že bydlení na nedalekém hradě Cimburk v nehostinných lesích a od všeho daleko už nebylo pro místní pány pohodlné ani žádané.

Nový zámek byl oproti starému hradu velkolepý. Dvě barokní křídla obrácená k městečku a kostelu později doplnila další křídla a hospodářské budovy. Na návrší nad farou tak vyrostl zámek francouzského střihu s nádherným zadním schodištěm, velkorysým nádvořím a terasou. V průběhu věků ho vlastnily šlechtické rody, ale také Rotschieldové nebo Wittgensteinové.

Po osvobození Československa se zámek stal státním majetkem, byly tu ubytovány děti padlých jugoslávských partyzánů, byla tu knihovna, mateřská škola, obřadní síň, zvláštní škola s internátem, sklad textilu i odborné učiliště.

Dnes je zámek v soukromých rukou a není nijak významně využíván. Přístupný je anglický park a zahrada, předělená lipovou a kaštanovou alejí. V pozdním jaru tu najdete barevné koberce kvetoucích rododendronů, v létě ze svahů kolem zámku zase svítí záhony levandule. A je odtud nádherný výhled na celé Koryčany i poutní kapličku na protějším kopci.

Zámecká zahrada je krásné místo k procházce, tak si ji nenechte ujít. Vezměte s sebou děti a přátele, něco dobrého na zub a udělejte si malý piknik s výhledem na zámek. Ušetříte ta spoustu peněz za letenku do Francie.

 

 

  • Zámecký park Koryčany: Provance na jihu Moravy

    Koryčany
  • Zámek je veřejnosti nepřístupný. Zámecký park je otevřen romantickým procházkám i pikniku s přáteli.

V okolí také najdete