Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Chrám sv. Mořice v Kroměříži: gotika skrytá před očima

Když do Kroměříže přijíždíte od severovýchodu, Kojetínskou ulicí, otevře se před vámi panoráma věží a věžiček historického města. Mezi nimi kromě známého Arcibiskupského zámku dominuje také gotický chrám sv. Mořice, jehož žebroví po večerech láme paprsky sklánějícího se slunce. Když ale přijedete do města, máte pocit, že celá gotická nádhera je ta tam. Kam se schovala a kudy se k ní vydat?

Nebojte se, chrám není jen optický klam. Naopak je to jedna z největších gotických památek v Čechách. Z náměstí se k němu vydejte nenápadnou, ale o to malebnější Křížkovského uličkou. Také tohle je jedna z tajuplných kroměřížských bran času. Ocitnete se před zdí Proboštství, která se táhne od buclatě barokního kostela sv. Jana Křtitele až k přísným gotickým věžím chrámu sv. Mořice. 

Chrám sv. Mořice nechal v 60. letech 13. století vybudovat biskup Bruno ze Schauenburku. Ve své době byl největším chrámem na Moravě, před jehož štíhlým žebrovím a renesanční výzdobou se lidem tajil dech. Kroměříž byla městem teprve krátce a věhlasný chrám jí dodal na významu.

Středověké husitské bitvy i třicetiletá válka se podepsaly na celém městě a ničení se nevyhnulo ani chrámu sv. Mořice. Od těch dob prošel chrám velkým množstvím úprav, ale nutno říci, že úpravami velmi kvalitními a oko návštěvníka či kolemjdoucího skoro nepostřehne, které prvky z jaké doby pochází. Za arcibiskupa Sommerau-Beckha došlo k novogotickým úpravám a památka na období gotiky v Kroměříži tak dnes působí jednotně a uceleně. Byť tam každý z architektů během let přidal něco svého a moderního. Archeologický výzkum je tu natolik pečlivě proveden, že odborníci i nadšení historici dokonce s jistotou ukáží na původní prvky ze 13. století. Zajímavostí je, že se zde nachází hrobka zakladatele města Kroměříže, již zmíněného biskupa Bruna ze Schauenburku, která je ale veřejnosti nepřístupná.

Zatímco v barokních kostelech podvědomé skloníte hlavu pod tíhou zlacené výzdoby, kudrlinek a rafinovaných soch plných pohybu, v gotických chrámech máte chuť nadechnout se, zvednout hlavu ke stropu a dotknout se nosem lomených oblouků, které podpírají střechu chrámu kdesi vysoko nad vámi. Takové je to i v chrámu sv. Mořice v Kroměříži.

Štíhlou chrámovou loď ukončuje obdélníkový presbytář na straně jedné, na straně druhé pak mohutné varhany pod rozetou, kterou večer rozehrává tanec barevných světel, které vitrážemi padají dovnitř. Je tady ticho a pod klenbami se nese zvuk vašich kroků.

Bohoslužby se tu konají nejen ve všední dny a o víkendech, ale také při zahájení školního roku v Arcibiskupském gymnáziu, které k chrámu těsně přiléhá. Až si to tu dost prohlédnete, vydejte se také na prohlídku kolem chrámu a pokochejte se středověkou atmosférou.

Z tichého Stojanova náměstí se pak pomalu projděte kolem naší staré známé zdi Proboštství ke kostelu sv. Jana Křtitele a až na roh Jánského ulice a Masarykova náměstí. Než byste řekli švec, jste zase zpátky v 21. století. Vždycky ale můžete udělat krok zpátky.

 

 

  • Chrám sv. Mořice v Kroměříži: gotika skrytá před očima
    Stojanovo náměstí
    767 01 Kroměříž

V okolí také najdete