Zámek Holešov: 80 českých betlémů na jednom místě

Křehoučká. Tak bychom nazvali výstavu, kterou v prosinci uvidíte v holešovském zámku. Mezi smrkovými větvičkami se tu halí do kožíšků postavičky z 80 českých betlémů. Jestli chcete někde potkat Vánoce, mělo by to být právě tady.

Výstava betlémů je v Holešově už tradicí. Když jsme se Dany Podhajské, která nás výstavou provázela, ptali, jestli už jim náhodou nedochází betlémy, zasmála se a řekla nám, že betlémy jsou u nás tak tradiční, že jim náměty asi nedojdou nikdy.

V letošní výstavě najdete nejen tradiční vyřezávané postavičky, ale také obrovskou sbírku papírových betlémů lepených na překližku, které ve svém panelákovém bytě v Přerově sbírá pan Stanislav Dostál. Droboučké postavičky znázorňují všechno možné. Od stád chundelatých oveček a pastýřů přes tři krále, tetky, strýce, koledníky a boží rodinu, až po méně tradiční postavičky pionýrky nebo mukla.

Jak se sem dostaly? Každý z betlémů má jedinečný příběh. Nejpohnutější jsou osudy muklovského betlému, který v Jáchymově vytvořil skaut Jan Nesládek. Najdete tu vyobrazení tehdejších bachařů, ale také utíkajícího vězně nebo nápis Celu lidem dobré vůle. Kuriózní je také betlém, ve kterém roli panenky Marie zaujímá Marta Kubišová, Josefa představuje Alexander Dubček a místo koledníků k jesličkám kráčí pionýři s transparenty.

V Dostálově nepřeberné sbírce jsou ale i betlémy tradiční a kouzelně vánoční. Namalovali je Josef Lada, Vojtěch Kubašta nebo Jiří Trnka. U mnohých z nich si určitě vzpomenete, že vám ještě leží někde doma v krabici.

Kouzelnou krásu českého venkova objevíte v háčkovaném betlému Květoslavy Dvořákové z Chropyně. Šohaji tu staví májku, slamák v průvodu kráčí za medvědem, Mikuláš s čerty obchází dědinu.


Vezměte své blízké a běžte se spolu projít mezi oslíky, jesličkami, za tetkami, českými stráněmi i betlémskou salaší. Objevíte příběhy droboučkých i velkolepých betlémů. Je tu mezi svíčkami, stromečky a hrajícími koledami tak příjemně, že si opět uvědomíte, jak jsou Vánoce krásné svátky, které mají být o radosti ze shledání.

  • Zámek Holešov: 80 českých betlémů na jednom místě
    nám. F. X. Richtra 190
    769 01 Holešov

V okolí také najdete