Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Expozice Karla Kryla: prostor plný emocí

No, tak teď je ale opravdu škoda, že vám o tom nemůžeme nic říct. Bylo to epochální, citlivé a krásné. A teď už je to na vás. O čem je řeč? O skvěle provedené expozici Karla Kryla ve Starém pivovaru v Kroměříži. Skromně schovaná v průjezdu, nekřičí a neláká. Přesto je to místo, které vám na pár vteřin vezme dech.

Expozici Karlu Krylovi, kroměřížskému rodákovi, otevřel Dům kultury Kroměříž v roce 2014 symbolickým přeštípnutím ostnatého drátu ověnčeného růžemi. Nic jiného by se sem ani nehodilo. Expozice je dráždivá, kritická, chytrá, tklivá a smutná. Je jako zhmotněná Krylova píseň.

Vcházíte sem a je lepší, když nic dopředu nevíte. Prostor je plný členitých zákoutí, odněkud se line hudba, mění se světla, prostor jakoby zadržoval dech a uhýbal vám před očima. Můžete si tady šlapat po štěstí, projít se po střepech, bude na vás pršet, Krylovy písně se kolem vás ovinou a donutí vás zpomalit, zastavit se a přemýšlet.

Autorka námětu, paní Daniela Hebnarová a scénograf Jan Konečný se rozhodli pro jiné zpracování než učebnicový výčet letopočtů. Krylova kroměřížská expozice odkrývá rozpor mezi klidným zázemím, po kterém Kryl vždycky toužil, a rozháranou skutečností, kterou mu život opravdu přinesl. Šedivé období normalizace, které se na něm bouřlivě podepsalo, tu hraje významnou roli.

Běžte tam. Běžte tam sami nebo ve dvou, udělejte si čas a v klidu si tohle místo prožijte. Možná vám bude trochu tesklivo, ale o to víc si uvědomíte, jaké máme štěstí, že žijeme v naší době. A že je lidský život křehkým předivem, které se snadno zpřetrhá.

Ing. akad. arch. Jan Konečný CSc., autor expozice:
„Smyslem expozice je představit Karla Kryla nikoliv jako umělecko-politický fenomén, ale jako významnou komplexní osobnost naší kultury. Koncept je založen na scénické podpoře emocionálního působení Krylova díla bez důrazu na časovou osu a faktografii jeho života. Výstava tedy nebude „knihou“ v níž je nutné listovat ale sjednocující metaforickou scénou jeho děl…Základem expozice je zhmotnění Krylova pocitu „bezdomoví“, zvláštního pocitu obtížné včlenitelnosti někam domů, kde city nejsou zraňovány pokřiveností charakteru, zradou a nevěrností.“

Pro skupiny nad 10 osob možná hromadná objednávka na tel. 602 665 903 (volat v otevírací hodiny) nebo na mobilu 731 563 523.

  • Expozice Karla Kryla: prostor plný emocí
    Prusinovského 114/2
    767 01 Kroměříž
  • +420 602 665 903
  • expozicekryl@dk-kromeriz.cz
  • Říjen - duben: PÁ + SO: 9 - 12 a 13 - 17 hod. Květen - září: ČT - NE: 9 - 12 a 13 - 17 hod. Úhrada vstupenek je možná pouze přes platební terminál kartou.

V okolí také najdete