Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Unikátní hřbitov Střílky: mocná síla baroka

Střílky. Na první pohled taková nenápadná víska někde uprostřed Chřibů. Na pohled druhý tu objevíte hned čtyři místa, pro která stojí za to se sem vydat. Za prvé je to skvělá restaurace, za druhé je to zámek, za třetí kostel a za čtvrté barokní hřbitov. A vězte, že takový na celém světě nemají.

Rezavá branka zlověstně vrže ve vánku, který se bere bůhví odkud. Mezi zarostlými a povalenými náhrobky se něco mihlo a zašustilo v trávě. Někde z rohu se po hřbitově pomalu rozlézá hustá mlha… no dobře, tohle se možná někdy někde stalo, ale ve Střílkách to nebylo. Naopak. Barokní hřbitov Střílky je ve výborné kondici a představuje velkolepost barokní architektury, jaká nemá ve světě obdoby.

Byť je barokní hřbitov ve Střílkách národní kulturní památkou, stále slouží svému účelu.

Střílecký hřbitov tu ve 30. letech 18. století vybudoval Antonín Amand Petřvaldský z Petřvaldu podle návrhu Ignáce Josefa Ciraniho z Bolleshausu. Unikátní dílo na vyvýšeném prostranství mělo být součástí celého barokního komplexu s kostelem a můstkem, ze kterého však nakonec sešlo. Velkolepost celého návrhu pochopíte, když se kolem hřbitova projdete a budete bedlivě pozorovat a luštit detaily stavební i sochařské výzdoby. Ostatně, sochy jsou velkým tématem každé barokní stavby a není tomu jinak ani ve Střílkách. O sochařskou výzdobu se tu postaral Bohumír Gottfried Fritsch. 

Unikátní je také to, jak krásné výhledy ze hřbitova na okolí máte.

Nad vstupem na hřbitov bdí postava anděla strážce, který se klene nad dvouramenným schodištěm. Po stranách mu sekundují vázy, které svou výzdobou symbolizují pět posledních věcí, které člověka čekají: Nebe, Peklo, Smrt, Poslední soud a Očistec. Na pravé straně na vyvýšeném zábradlí hřbitov lemují symbolické sochy ctností, mezi nimiž nechybí Láska, Lítost nebo Pokání. Na levé jim sekundují lidské hříchy, které sochař Bohumír Frič umně vyvedl v precizních podobách plných symboliky. Kapli stráží další dva andělé.

Vstup do opravené kaple stráží dva andělé.

Do barokní kaple s kryptou, která je veřejnosti nově přístupná, se můžete jít trochu bát. Kaple samotná je technicky dokonalé barokní dílo se šindelovou střechou, která se i při vysokém větru ke kapli přimkne a její oprava patřila k nejnáročnějším restaurátorským pracím na celém hřbitově. Kaple je vyzdobená oltářním obrazem od Jana Koehlera, kterého určitě dobře znáte díky unikátní výzdobě Jurkovičovy křížové cesty na Hostýně. Najdete tu pamětní desku paní Marie Skřítkové, která se po dlouhé roky neúnavně zasazovala o opravu a zviditelnění unikátního barokního hřbitova ve Střílkách, i o zapsání tohoto unikátního místa mezi Národní kulturní památky, a která dnes odpočívá v pokoji právě na místě, kterému zasvětila život. Najdete tu také obraz svaté Anny od akademického malíře Jaroslava Verise. Obličej světice autor namaloval podle podobizny Anny Černé, poslední spolumajitelky stříleckého zámku, kterou místní milovali. 

Kaplička je dominantou celého barokního komplexu.

Interiér kaple

Po bočním úzkém schodišti pak můžete s průvodcem sestoupit do hřbitovní krypty. Ačkoliv je venku horký den, tady na vás z podzemí dýchá ledový chlad. Pod hřbitovní kaplí se nachází rodinná hrobka s umrlčí komorou, ve které spočívají ostatky korutanského rodu Küenburgů, kteří panství zdědili po posledním bezdětném majiteli z rodu Petřvaldů. Povídá se, že se tak stalo zákeřnou krvavou lstí, a tak ani jejich pobyt ve Střílkách nebyl šťastný. Zatímco hrabě František byl pečlivý hospodář, jeho žena Anna si libovala spíše v utrácení majetku v kartách. Aby dluhy splatila, zaváděla poddaným stále přísnější tresty. Zemřela na černou žloutenku, jak se tehdy říkalo rakovině jater. Jejich dcera Filoména zemřela mladá, takže ani hrabě František se nedočkal pokračování rodu. 

Krypta pod kaplí s informační tabulí. To ale není vše, co tady můžete vidět, neprozrazujeme, přijeďte.

Barokní hřbitov ve Střílkách ukrývá ještě jednu kryptu. Nachází se přímo u vstupu na hřbitov a stráží jej socha Anděla smrti od Bohumíra Fritsche. Unikátní sochařská výzdoba i dosud neobjevená tajemství dělají ze stříleckého hřbitova dílo takových technických a uměleckých kvalit, že nemá v blízkém okolí srovnání. Jeho poloha uprostřed horského masivu Chřibů z něj navíc dělá místo, které si prostě nesmíte nechat ujít. Jestli sem vyrazíte s nějakou dětskou skupinou, poproste předem o kostýmovanou prohlídku, při které děti provede hřbitovem i kryptou bílá paní nebo jiná pohádková postava a přizpůsobí výklad právě dětem. Svůj výlet navíc můžete spojit s procházkou na hrad Střílky, obědem v Tilaku nebo s výletem až na hrad Cimburk

A pokud si všimnete několika prázdných podstavců, na kterých nejsou žádné barokní sochy, vězte, že to není jen tak. Ta prázdná místa tady zůstala po ukradených sochách z jedné noci roku 2001. Sochy nevyčíslitelné hodnoty zřejmě skončily v soukromé sbírce, nebyly nikdy nalezeny. 

Kdy a kudy na hřbitov ve Střílkách se mrkněte na webu obce Střílky. 

2023:

Hřbitov je přístupný turistické veřejnosti od 1.5. do 30.9. denně od 10 do 16 hodin.

 • Vstupné pro jednotlivce: 50,- Kč/1 osoba.
 • Rodinné vstupné(2x dosp. 2x děti): 60,- Kč.

Komentovaná prohlídka a hřbitova se vstupem do krypty:

 • Malý okruh (sochy, kaple): 80,- Kč/ osoba.
 • Velký okruh (sochy, kaple, hrobka, expozice): 100,- Kč/ osoba.

Dětský okruh (doporučeno pro skupiny dětí ve věku do 10 let - dosp. doprovod):

 • průvodce provádí v dobové kostýmu, komentář přizpůsoben věku dětí.
 • Cena 30,- Kč osoba, 20,- Kč dítě, děti do 5 let zdarma.
 • Nutno objednat předem, nejlépe 14 dní na telefonu +420 602 711 818.
Finanční příspěvky na obnovu barokního hřbitova můžete zasílat na účet číslo: 170964611/0300 nebo na sbírkový účet 175123547/0300.

Barokní hřbitov ve Střílkách, větrný mlýn ve Velkých Těšanech a bazilika na Svatém Hostýně jako Národní kulturní památky, či Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži, zapsané na seznam UNESCO, si prohlédněte také v našem nejnovějším videu KROMĚŘÍŽSKO - krajina mezi nebem a zemí:

 

 

 

 

 • Unikátní hřbitov Střílky: mocná síla baroka
  ul. Hlavní
  768 04 Střílky
 • +420 602 711 818
 • obec@obecstrilky.cz
 • 1.5. do 30.9. denně od 10 do 16 hodin.

V okolí také najdete