Cookie Consent by Free Privacy Policy website

U Lorenze: Dům, na který se málem zapomnělo

Není to tak dávno, co jsme se tady rozplývali nad povedenou konverzí měšťanského domu U Zlatého kohouta na hotel. To, co nás těší ještě víc je to, že v Kroměříži není jedinou povedenou realizací poslední doby. Ostatně, nárožního domu ve Vejvanovské ulici si určitě všiml každý, kdo někdy šel z kroměřížského nádraží do města. Stojí tu pyšně a honosí se opravdu nadčasovým architektonickým řešením. Uvnitř se povedlo zachovat noblesu 30. let. Restaurace a kavárna U Lorenze v Kroměříži jsou naším dalším tipem.

Nájemní dům s velkorysým arkýřem si tu nechal v roce 1929 postavit továrník Ignác Lorenz. V té době bylo strategické místo v prodloužení mostu jedinečnou výkladní skříní, která otevírala vstup do rozkvétajícího města.

Zdi tohoto domu ukrývají příběh továrnické rodiny, do jejíhož života zasáhly války i změna režimů. Na konci 19. století koupil Ignác Lorenz, do té doby strojník opavského cukrovaru, budovy v Kroměříži a založil v nich strojírnu a slévárnu železa. Nebyl v širokém okolí jediný, podobně zaměřený podnik tehdy fungoval v Prostějově i blízkých Napajedlích.

Nebudeme vás teď zatěžovat detaily o výrobě stabilních benzinových motorů, pokud vás zajímají, můžete si o nich něco přečíst přímo v restauraci. Přeskočíme celé to úspěšné období, kdy Ignác a jeho synové dodávali do celého světa a skočíme až do roku 1948. Stejně jako okolní podniky byl Ignác (v té době už Ignác - syn) nucen vyrábět pro vojenské účely během války a krátce po ní byl jejich podnik zestátněn. Z důmyslného továrníka žijícího v elegantním domě byl najednou člověk bez prostředků, který státu navíc dlužil více než milionovou vyměřenou daň. V roce 1953 Ignác Lorenz umírá a z domu ve Vejvanovské ulici se stává ubytovna zaměstnanců státního podniku PAL, který schramstl mimo jiné Lorenzovu továrnu.

Je neuvěřitelné, za jak krátkou dobu zmizely z paměti lidí příběhy jako je tento. V Lorenzově domě byla ubytovna, školka i cukrárna, o továrníkovi samém se toho dnes ví pramálo. I proto je krásné sledovat, jak dům hrdě nesoucí jeho jméno, dnes opět vzkvétá. Přes všechny vlny dějin, které se tudy přehnaly, se podařilo zachránit původní obložení, vysokánské dveře s mosaznými klikami, falešný krb s atikou nebo přijímací salon. Druhým rokem tu funguje kavárna a restaurace a posedět si tady je opravdu nesmírně příjemné.

Až budete hledat místo, kam si v Kroměříži skočit na kávu nebo jídlo, projděte se kolem plotu Podzámecké zahrady až k řece Moravě. Restaurace U Lorenze na vás bude už zdálky mávat třepotavými roletkami nad vstupem. Než ale vejdete dovnitř, na chvilku se zastavte, a nechejte se na chvíli okouzlit nevtíravou elegancí nadčasové architektury. 

Podělte se s námi, až budete objevovat tohle krásné místo! Na instagramu bez ostychu tagujte #kromerizsko 

  • U Lorenze: Dům, na který se málem zapomnělo
    Vejvanovského 465/16
    767 01 Kroměříž

Info

V okolí také najdete