Cookie Consent by Free Privacy Policy website

TON: za židlemi, které vyrábějí lidé

pěkně se posaďte, protože dnes vám povím opravdu výjimečný příběh. Už sedíte? Výborně. A na čem sedíte? Jestli jste někde v kavárně, nesedíte náhodou na židlích značky TON? Ano? Tak v tom případě nastražte uši, protože dnes si budeme povídat právě o téhle továrně, která je schovaná v malém městečku pod kopci. Její sláva ale sahá mnohem dál, než kam byste dohlédli z jejich nejvyššího vrcholu.

Bystřice pod Hostýnem je městečko s příjemnou starosvětskou atmosférou. Je tu zámek, malebné náměstí, několik cukráren pro prázdninové výletníky, letní plovárna, skvělá kavárna a zajímavá architektura, na které se podílel mimo jiné i funkcionalistický vizionář Bohuslav Fuchs. To, že je Bystřice obklopená lesy jí však nepřineslo vesnický ráz ani vlky za humny, ale naopak celosvětovou slávu. Právě díky tomu si ji pro své podnikání vybral na konci 19. století Michael Thonet. Jeho židle dodnes znají lidé po celém světě. 

Továrnu na ohýbaný nábytek si tu Michael Thonet otevřel v roce 1861. Tou dobou už fungovala jeho továrna v Koryčanech, další byly v plánu u Vsetína nebo u Trenčína. Všude tam, kde rostou bukové lesy. Ty totiž novému podniku slibovaly dostatek materiálu na výrobu židlí a křesel. Jejich elegantní ladné křivky jsou dodnes dokonalým příkladem skvělého řemesla a vytříbeného designu. Ani po více než 160 letech na nich není potřeba nic měnit.

Čím to je, že se v kraji kolem Zlína najde tolik lidí s šikovnýma rukama a bystrou hlavou? Michael Thonet patřil mezi osvícené podnikatele, kteří svou dobu o krok předbíhali. V jeho továrně fungoval systém průmyslové výroby, kdy každý z pracovníků dělal jen určitou část práce na výrobku. V té době naprosté novátorství. Spolupracoval se skvělými designéry, kteří pro něj navrhli nadčasové modely, na kterých byste mohli nechat oči i dnes. Stavěl dělníkům domky, zakládal školy a k prosperitě vedl nejen svůj podnik, ale také města a městečka, kde jeho továrny stály.

Pan továrník prý málokdy bafal fajfku nad výběrovým koňáčkem. Spíš jste ho mohli zastihnout v montérkách uprostřed výroby. Ostatně, byl to právě on, kdo zdokonalil ohýbání dřeva pomocí kovových pásů, které masivní dřevěné tyče chránily před prasknutím. Co se takhle vydat po jeho stopách? Pojďte s námi.

Noblesní fasáda Thonetovy vily na Přerovské ulici je dnes pro návštěvníky vstupní branou do království ohýbaného nábytku. Za ní se otevírá rozlehlý areál, po kterém nás dnes provádí paní průvodkyně. Ukazuje nám sklady plné čerstvě nařezaných hranolů, které ještě voní lesem a smůlou. Vede nás mezi napařovací pece, ve kterých se v oblacích páry nahřívají kulatiny k ohýbání. Představuje nám práci ohýbačů, u které zůstáváme stát s pusou dokořán. Dva chlapi vytáhnou z pece nahřátou kulatinu, přiloží k formě, sevřou ji mezi kovové svorky a pak ji třemi rychlými pohyby ohnou jako proutek. Vypadá to jednoduše, ale trvá minimálně rok, než se to správně naučí.

Průvodkyně nás vede dál mezi sklady, kde ohýbané kusy odpočívají, ukazuje nám dílnu, kde se židle moří a natírají a kde tisíce židliček putují po fabrice zavěšené na háky u stropu. Vede nás do lakovny a do čalounické dílny, kde se ostré nůžky s typickým cinknutím zakusují do potahových látek.

Všude kolem jsou nádherné kusy židlí a křesílek, z nichž každou byste chtěli mít doma. Barev, tvarů a vzorů a struktur dřeva je tu nepočítaně. Nakonec nás Anička vezme ještě do samotné vily. Tady se v dopoledním slunci koupou nejnovější modely – židle, stoličky, křesla a pohovky, které posbíraly nejedno ocenění za design a kvalitu.

To, co kdysi nastartoval Michael Thonet a jeho synové, je TONu vlastní dodnes. Radost a nadšení z kvalitních výrobků, nadčasový design a poctivá ruční výroba. Abyste celý tenhle příběh pochopili, musíte se vypravit do Bystřice. Prohlédnout si městečko a prozkoumat výrobu v Thonetově továrně. Jo, a mimochodem, jak se vám celou tu dobu sedělo? 


Inspirovali jste se k exkurzi do výroby ohýbaného nábytku? Volné termíny zjistíte ZDE.


 

  • TON: za židlemi, které vyrábějí lidé
    Michaela Thoneta 148
    768 61 Bystřice pod Hostýnem
  • Termíny exkurzí: www.ton.eu/exkurze-a-vila

V okolí také najdete