Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Švajgrovka: pohádková chaloupka pod Hostýnem

Sedíme za stolem a cpeme se božskými tvarohovými koláči paní správcové. U toho posloucháme, jak tady sedával Masaryk a Hanuš Schwaiger. Za oknem není nic než hluboké lesy, kterým se mezi větvemi proplétají huňaté sněhové vločky. Jsme na Švajgrovce, kdysi lovecké chatě a hájovně ukryté ve svahu Svatého Hostýna. Venku mrzne, tady uvnitř tiše praská v kachlových kamnech oheň.

Chvalčov, Hostýn i Švajgrovka jsou místa, která mají velice zvláštní atmosféru. Všechno je tu tak nějak klidné a spořádané, připadá vám, že věci jsou na správném místě. Když navíc sedíte v horské chatě z pevných trámů ohlazených léty používání, venku se pomalu stmívá a na jazyku se vám rozplývá tvarohový koláč, je to všechno ještě o kousek správnější. 

Chata Švajgrovka tu na hostýnském svahu stojí už od 2. poloviny 19. století. Kdysi Loudonská lovecká útulna postavená jako chata v tyrolském stylu, učarovala i malíři a grafikovi Hanuši Schwaigerovi. Chalupa na Pasekách, jak se tady říkáválo, byla jeho letním domovem, zimu s manželkou trávili v pronajatém pokoji dnešního Hotelu Říka na samém začátku Chvalčova. Kouzelným místem, jakým chalupa uprostřed paseky byla, zůstává dodnes.

Cesta sem vede lesem. Seběhnout k Švajgrovce můžete pěšinkou, která začíná mezi zastaveními Jurkovičovy křížové cesty na Hostýně, nebo sem můžete vyšplhat z údolí Říky, která se jako drobný potok vine Chvalčovem. Švajgrovku poznáte na první pohled, před polednem ji navíc uslyšíte z dálky, protože na zvoničce na samém vrcholu střechy vyzvání zvon k obědu.

Zatímco na konci 19. století byla Švajgrovka elegantním horským sídlem, kam rád jezdil i tatíček Masaryk, válečná období a pozdější období socialismu chatě rozhodně neprospěly. Stala se místem pro podnikové večírky, ateliér Hanuše Schwaigera se změnil na ping pongovou hernu, vyřezávaný nábytek nahradil dýhovaný kancelářský univerzál.

Kdo ví, jak by chata na Pasekách vypadala dnes, kdyby ji citlivě a s láskou nezrekonstruovali současní majitelé. Dokonce i na zvoničku vrátili zvon, který ulili zvonaři v Brodku u Přerova. Ze Švajgrovky je teď chata, kterou si můžete s přáteli nebo rodinou pronajmout na léto. Valašský ráz tu doplňuje veškerý myslitelný komfort včetně sauny a vířivky, před letními vedry se můžete schovat do chladného sklepa a zamyslet se u skleničky jiskřivého vína.

Koláče z mísy už jsou skoro všechny pryč, ale domů se nám nějak nechce. Paní správcová nám vypráví o tom, jak tady občas rodiny tráví Vánoce a jak to musí být hezké, když se zasněženým tichem pod Hostýnskými kopci večer rozléhá klinkání ze zvoničky. Švajgrovka je opravdu pohádkové místo.

 

  • Švajgrovka: pohádková chaloupka pod Hostýnem

    768 72 Chvalčov

V okolí také najdete