Já bych rád … k Betlému do Dřevohostic

Taky byste rádi k Betlému? Jeden doslova jako malovaný bychom pro vás měli. Už po sedmnácté letos najdete na náměstí v malebných Dřevohosticích tradiční Betlém. Postavičky téměř v životní velikosti jakoby vystoupili přímo z domků kolem náměstí. Aby taky ne, většina z nich představuje místní obyvatele.

Panenka Marie s Josefem, jezulátko v jesličkách a klanějící se Tři králové. To byly první postavičky, které pod taktovkou pana Alexandra Forýtka přibyly do nového betléma v Dřevohosticích. K nim také volek a oslík, betlémská salaš a anděl s hlásnou troubou. Dřevohostičtí to celé pěkně nasvítili a čekali, co se bude dít. Tohle všechno se stalo v roce 2001 a nový Betlém měl velikou odezvu. Chodili se na něj dívat lidé z celého kraje.

Od té doby do betlémské družiny přibývaly nové a nové postavičky, z nichž většina našla předlohu v místních. Díky tomu tady stojí trumpetista Miloš Kvasnica, řezník Bohumír Skopal, harmonikář Vladimír Dvořáček, myslivec s flintou Milan Čech nebo pošťák Jaroslav Koláček z vedlejších Radkov. 

Kromě nich se jezulátku jdou poklonit babka kořenářka, ponocný i obecní policajt, chudí domkáři cestou z kostela nebo třeba bohatý sedlák na saních. Úplně vzadu tiše čeká kobylka Dubina se svým hříbátkem Dubinkou.

Stovky hodin práce jsou na Dřevohostickém betlému vidět. Postavičky vznikly lepením a tmelením polystyrenových dílců na speciální dřevěné kostry. Práce na nich trvala 4 roky. Kromě pana Forýtka na Betlému pracovalo na 20 lidí.

Jestli budete mít přes Vánoce chvilku, vezměte děti nebo svoje nejbližší a zajeďte se na tu krásu do Dřevohostic podívat. Betlém tu bude až do Tří králů. Třeba budeme mít letos štěstí a malebný Betlém trošinku zapadne sněhovou pokrývkou. I když na Západním břehu Jordánu asi sníh nikdy neviděli, naše české Vánoce jsou se zasněženým Betlémem nejkrásnější.

  • Já bych rád … k Betlému do Dřevohostic

    751 14 Dřevohostice

V okolí také najdete