Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Neobjevená Kroměříž: Do krytu!

Jsou místa, která vás dokážou překvapit. V Kroměříži je to třeba okolí Slovanského náměstí. Pravoslavný kostel, který vás přenese někam na Sibiř, nízká a strohá budova Prioru, řadové domy, které vypadají jako z kostiček Lega. A pod bývalým kinem kryt štábu civilní obrany. Místo, kde se čas zastavil před třiceti lety.

Tmavě vykachlíkovaná chodba, kterou do krytu vcházíme, nepůsobí zrovna nejpřívětivěji, ale to jsme taky od podobného zařízení tak trochu čekali. 

Přísně tajný projekt vznikal za doby nejtěžší normalizace. Jeho existenci maskovala výstavba kina Slovan, pozdější Knihovny Kroměřížska. Dnes je kryt utajen tak trochu nechtěně, málokdo z návštěvníků Kroměříže o tomhle místě ví. A je to škoda, protože prohlídka krytu stojí za to. 

Je tady funkční vzduchotechnika, jsou tady průduchy, které se daly vzduchotěsně uzavřít v jednotlivých místnostech. Je tady rezervoár na vodu, můžete se podívat na rezavý hrnec, který měl sloužit jako záchod. Z nemocnice sem převezli pár historických nástrojů a pomůcek, pohled na ně zvedá chlupy na zátylku. Vybavená knihovnička ilustruje, jak žalostná byla ve většině případů tehdejší státní kultura a husí kůži z nich máte taky. 

Na 30 místností je rozloženo na téměř 400 metrech čtverečních. Přístupných veřejnosti je asi 20, ostatní jsou poškozeny vzlínající vodou. Kryt byl určen zhruba 30 člennému velení a pohlavárům. Když procházíte jednotlivými místnostmi, které osvětlují strohé žárovky, přemýšlíte nad tím, jestli by bylo lepší být zavřen tady nebo zůstat venku. Ani jedna z možností se nejeví moc vesele.

Kryt sám už funkční není. Jednak kvůli spodní vodě, jednak kvůli tomu, že jeho skelet prakticky puknul a pozbyl tak svou funkci. Pár funkčních věcí tu ale zůstalo. Můžete si třeba vyzkoušet, jaké to je roztočit kliku filtračního zařízení. Pořádně se u toho zapotíte. Jestli se chcete trochu bát, můžete si poslechnout signály varující před útokem nebo na sebe navléknout gumový protiatomový oblek s plynovou maskou, lidově známý spíš jako „atombordel“.

Po pravdě jsme docela rádi, že můžeme vylézt zase na povrch, kde je všechno tak, jak jsme to opustili.  

  • Neobjevená Kroměříž: Do krytu!
    Slovanské nám. 3920
    767 01 Kroměříž
  • +420 573 321 408, +420 777 671 116
  • Prohlídky v krytu zajišťuje celoročně Turistické informační centrum v provozní době Knihovny Kroměřížska pro skupiny od 5 do max. 15 osob. Cena: dospělý 50 Kč, děti, studenti a senioři 30 Kč.

V okolí také najdete