Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Mlsat jezdíme do Brusenky

Taky u vás určitě máte restaurace, kam berete hosty, když přijedou na návštěvu, že ano? U nás jezdíme do Brusenky, bývalého panského mlýna v Brusném. Je to přesně ten typ hospody, kam si chcete udělat výlet v neděli v poledne, uvelebit se u stolu, dát si něco dobrého k obědu, k tomu jedno pivíčko a po obědě případně ještě nějaký domácí koláč.

Brusenka je už na první pohled opravdu malebné stavení. Bývalý panský mlýn v Brusném, nedaleko Bystřice pod Hostýnem, tu stojí už někdy od 14. století. Tehdy byl součástí podhradí gotického hradu Křídlo, který střežil údolí říčky Rusavy. Později mlýn patřil Rottalům i Laudonům, a ještě o něco později mu nový život vdechnul Josef Kubečka, toho času naddůlní v ostravských dolech. 

Příjemné prostředí, krásné výhledy a starosvětská atmosféra mlýna sem odjakživa lákala známé osobnosti. Malíři, spisovatelé, cestovatelé i státníci se tu potkávali s lidovými umělci i s lidmi z celého okolí. V Brusence se na svých cestách zastavil i Tomáš Garrigue Masaryk. 

Dnes fasáda brusenského mlýna září novotou, na dvoře se točí mlýnské kolo a dovnitř láká neodolatelná vůně. Na jídelníčku tu mají výpečky i svíčkovou, pečená žebra a stejky, saláty i tradiční valašskou pohanku. Jestli vám ale zbyde kousíček místa, určitě nevynechejte sekci jídelníčku, kde se píše o sladkých jídlech. Povidlové taštičky, kynuté borůvkové knedlíky nebo domácí kremšnít se na jazyku rozplývají jedna báseň. 

Po výborném jídle by bylo skvělé zachumlat se pěkně do duchen a trochu si odpočinout. Horní patro Brusenky zabírají rozkošné pokojíčky s dřevěnými postelemi a nadýchanými peřinami, které přímo lákají k lenošení. Pokud tu nechcete zůstat, raději se jim vyhněte, protože jsou až příliš rozkošné. 

Brusné je skvělým výchozím místem pro objevování tajemství Hostýnských vrchů. Pěšky se dostanete na portášskou Rusavu, do Bystřice pod Hostýnem, na kopec Barvínek se zříceninou hradu Křídlo i na magický Hostýn. Nádherná zašívárna, to vám tedy povím.

Až budete mlsat k prasknutí - můžete nám ukázat, jak skvěle se právě máte #kromerizsko

  • Mlsat jezdíme do Brusenky
    Brusné 3
    768 41 Bystřice pod Hostýnem
  • +420 573 393 111
  • brusenka@brusenka.cz

V okolí také najdete