Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Kavárna Růženka Bystřice pod Hostýnem

Pozor, tady máme jeden tajný tip. Až někdy budete v Bystřici pod Hostýnem a budete mít pocit, že byste nutně potřebovali kávu, čaj nebo něco dobrého, zastavte se v kavárně U Růženky. Na první pohled nesmělou kavárnu, která se cudně schovává v okolní zástavbě, si určitě zamilujete a budete se sem rádi vracet, kdykoliv budete mít chvilku. Takovou tu hezkou volnou prázdninovou chvilku.

Bystřice je slavná mnoha věcmi, ale kavárenský život mezi ně rozhodně nepatří. Nebo až do nedávna nepatřil. Jistě, je tady slavná Zrůbkova cukrárna, kde si ještě dnes dělají vlastní šlehačku, nebo taky cukrárna Vendula, kde mají skvělou zmrzlinu, ale kavárenská pohodička tady trochu chyběla. Teď je tu ale Růženka a s ní všechno, co k dobré kavárně patří.

Ulice, která vede od náměstí směrem k Hostýnu nebo Chvalčovu, není na první pohled ničím extra zajímavá. Taková obyčejná maloměstská třída. Když se ale podíváte pořádně, zjistíte, že domy, které ji lemují, vůbec nejsou obyčejné. Kouzelná architektura vesnických domků s vyřezávanými dveřmi a prolamovanými fasádami vás donutí se kolem trochu rozkoukat. A tak vám padne zrak i na kavárnu U Růženky. Valašské stavení orientované štítem do ulice vypadá na první pohled malebně a je prostě nezbytné ho prozkoumat i uvnitř.

A že je na co koukat. Dům, ve kterém se kdysi scházeli milovníci folkloru, pokračuje dlouhou stranou do dvora. Posezení venku je příjemně stinné a chladné, kavárna uvnitř je zase celá útulná a hřejivá. Ale pěkně po pořádku. První, co uvidíte, je obchůdek s keramikou, bylinkami, mýdly, vyřezávanými hračkami a jinými drobnostmi, které si zamilujete. Voní to tu dřevem a levandulí a bude vám chvíli trvat, než se odtud vymotáte.

Pokračujte dál a dojdete ke dveřím do kavárny. Celé to tu vypadá jako u babičky v chaloupce na horách. Pod trámy venku visí kukuřičné klasy, na oknech se opalují muškáty, plaňky na plotě zdobí malované hrníčky. A uvnitř to voní kávou.

Dřevěný interiér oceníte v létě i v zimě. V létě je tu příjemný chládek, v zimě se zase krásně sedí pod šikmou dřevěnou střechou. Ke kávičce tady dostanete domácí sušenky, ve vitríně se pyšně vystavují domácí dorty, koláče a zákusky. Na dvorku je milion místa pro děti, které si můžou hrát, zatímco vy si budete v klidu vychutnávat svoje espresso macchiatto.

Kdyby tak každé malé městečko mělo takovou kavárnu, žilo by se nám v nich hned o poznání radostněji. I když počkat, Růženka má ještě sestru. Najdete ji v Dřevohosticích a jmenuje se prozaicky Kafe Pod radnicí. A Dřevohostice mají prosím pěkně něco málo přes jeden tisíc obyvatel. Zázrak?

  • Kavárna Růženka Bystřice pod Hostýnem
    Čs. brigády 123
    768 61 Bystřice pod Hostýnem

V okolí také najdete