Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Muzeum v přírodě Rymice: skanzen jako z pohádky

Marně si teď lámeme hlavu, jestli už jsme viděli hezčí skanzen. Ten v Rymicích je kouzelný tím, že jsou domečky rozeseté po celé dědině a tak si snadno dokážete představit, že jste najednou o 200 let zpátky. Malebné chaloupky s ještě malebnějšími názvy lákají k zastavení. Vítejte U Gajů, U Klimečků, U Vymětalů a Na Potůčkovém. Jestli jste tu ještě nebyli, tak honem balte batoh.

Muzeum v přírodě Rymice je vcelku nenápadné místo. Když projíždíte obcí, minete domek se slaměnou střechou, ale jinak tu moc známek toho, že tu mají schované nádherné chaloupky není. Kdo ale hledá, najde rozkošná stavení s modrou podezdívkou, maličkými okénky a doškovou střechou, skryté ve stínu pod rozložitými lipami a štíhlými hrušněmi.

Žít tak v takhle klidné době. Za chaloupkami jsou políčka a zahrádky se včelíny, kousek odtud se na kopci vypíná majestátný Hostýn, který lidi tehdy upomínal ke zbožnosti a pokoře. Tady se čas zastavil. Uvnitř domků je chládeček a ticho, na oknech se na sluníčku vyhřívají pestrobarevné muškáty. Jen si sednout na zápraží a na nic nemyslet. Tak nějak je tu vidět, že toho času bylo dřív přece jenom víc. Na práci i na klábosení.

Rymické domky jsou krásnou ukázkou toho, jak se na Hané žilo v posledních dvou staletích. Uvnitř najdete nábytek, nástroje i kroje. Projít se po všech staveních zabere kus času, ale přitom si prohlédnete celou ves a dozvíte se něco o kraji, kde se Haná pomalu zvedá v Záhoří.

Domky, které si Rymice schovávají tak trochu pro sebe, stojí na původních místech tam, kde kdysi místní Hanáci žili a hospodařili. Maličké postýlky, kde se spalo tak trochu v sedě, malované talíře a hrníčky, vyřezávané truhly a v nich opasky obíjené pavím peřím. Prostě místo, kde se cítíte, jako byste vešli do pohádky. Kromě chaloupek tu je větrný mlýn, kovárna, domek sedláře a honosná renesanční tvrz.

Teď v létě je tu stín a pohodička, v truhlících na oknech bzučí včelky a nad střechami sladce voní dozrávající hrušky. Nejkrásněji tu ale musí být o adventu. Ve tvrzi se dělají tradiční betlémy, z malých chaloupek voní čaj s medem a v oknech blikotají lampičky a svíčky. Už aby to bylo.

V roce 2022 tu přibyl také nově opravený barokní hospodářský dvůr. Ten je nyní vstupní branou do areálu Muzea v přírodě Rymice a najdete v něm skvělé zázemí i volně přístupnou výstavu Od kvásku ke klásku. 


Náš tip pro rodiny s dětmi: Procházka s tajenkou Rymice. Vytiskněte si podklady ZDE a vyrazte s dětmi prozkoumat tuto malebnou hanáckou vesničku. 

 

 

  • Muzeum v přírodě Rymice: skanzen jako z pohádky
    Rymice 104
    769 01 Holešov
  • DUBEN: SO - NE 9.00–17.00; KVĚTEN: ÚT - NE 9.00–17.00; Prohlídky začínají v 9.15, 10.30, 11.45, 13.15, 14.30 a 15.45 hodin.

V okolí také najdete