Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Cyklotoulky Hostýnskými kopci

Štáb Cyklotoulek jsme už provezli na kole po hanácké rovince, i přes více naježděných kilometrů to byla docela pohoda. Z Holešova se na pár šlápnutí dostanete k magickým hostýnským kopcům a ty už prověřily nejednoho cyklistu! Ne nadarmo se z Holešova tímto směrem a napříč Hostýnskými vrchy jezdí uznávaný i obávaný cyklomaraton Drásal.

Trasu si můžete rozdělit na více částí a jednotlivých výletů. Třeba s dětmi pohodově z Bystřice pod Hostýnem na Chvalčov podél řeky Bystřičky.
Celý výlet je k vidění také na www.cyklotoulky.cz.
Start: Bystřice pod Hostýnem, zámek
Cíl: Rajnochovice / Podhradní lhota
Čas: 2 hodiny (čistý čas jízdy, počítejte se zastávkami, odpočinkem, občerstvením, délka je čistě na vás)
Délka trasy: 22 km
Převýšení: 550 m
Obtížnost: středně těžká

TRASA VÝLETU V APLIKACI MAPY.CZ

BYSTŘICE POD HOSTÝNEM

Kde jinde začít v Hostýnských vrších než v jejich centru a to ve městě Bystřice pod Hostýnem? Dojedete sem pohodlně vlakem od Valašského Meziříčí nebo od Kroměříže. Menší, ale zato přívětivé město vás uchvátí svojí atmosférou. Lidé jsou tady milí a srdeční a cyklisté jsou tu obzvlášť vítaní. V informačním centru na zámeckém nádvoří si můžete kola i další cyklistické vybavení zapůjčit, obdržíte cyklomapy i dobrou radu, kudy jet a čemu se vyhnout. Na samotném zámku doporučujeme navštívit  expozice Městského muzea a to Keramiku 18. a 19. století, Historický ohýbaný nábytek nebo Expozici napoleonských vojáků. V turistické sezóně se tady konají další doprovodné akce, jako sezónní výstavy, koncerty, letní kino. Zámek jsme navštívili také s naším blogem > přečtěte si naše dojmy.

Kde se v Bystřici občerstvíte?

Naše tajné tipy:

> Trafika roku z Bystřice pod Hostýnem > toto není jen tak obyčejná trafika
> Rozmarné léto pod Hostýnem aneb kouzelná bystřická plovárna

CHVALČOV

Z Bystřice pod Hostýnem od kostela sv. Jiljí, kolem řeky Bystřičky po Salzkottenské promenádě  přes městský park Zahájené, vede cyklostezka, která bude již brzy prodloužena až do sousední vesničky Chvalčov. I tak se sem dostanete pohodovu jízdou kolem řeky a to až k jednomu slavnému domu, kde kdysi pobýval náš první československý prezident T.G. Masaryk se svojí rodinou. Také proto se naučná stezka, která vede právě z Bystřice přes Chvalčov až kousíček pod Sv. Hostýn, jmenuje právě po něm. I my jsme si ji na podzim prošli. Má své kouzlo po celý rok, vyzkoušejte. A to kouzlo má celá tato vesnička, který leží pod úpatím nejvyšších vrcholů Hostýnských vrchů. Z jedné strany na ni dohlíží rozhledna na sv. Hostýně, ze druhé už už vykukuje rozhledna na Kelčském Javorníku. 

Tak a teď nás čeká stoupání na Tesák, Kyčerku a nakonec na Kelčský Javorník. Nad Tesákem se občerstvíme u studánky, vyjedeme na Kyčerku, odkud je nádherný výhled do údolí, na sv. Hostýn i Švajgrovu chatu, kde končí NS Chodník Masarykových.

TESÁK

Rozcestník turistických tras s typickou horskou chatou, kde se jakoby zastavil čas. Můžete se odtud vydat dále na Troják přes rozcestí U Tří kamenů, nebo se napojit na cyklostrasu, která prověří nejednoho cyklistu a to rovnou na nejvyšší vrchol Hostýnských vrchů, kde od roku 2015 stojí zbrusu nová rozhledna.

ROZHLEDNA KELČSKÝ JAVORNÍK

Celoročně přístupná 35 metrů vysoká rozhledna na nejvyšším vrcholu Hostýnských vrchů. O její výstavbu se zasloužily obce z Podhostýnského mikroregionu. Díky své výšce nabízí kruhový výhled do všech světových stran. Autory rozhledny jsou Marta Balážiková a Ondrej Balážik a na stavbu bylo použito 29 tun dřeva a 24 tun oceli.

RAJNOCHOVICE a PODHRADNÍ LHOTA

Z Kelčského Javorníku kolem Holubovy chaty sjedeme do Rajnochovic a Podhradní lhoty. Tato rekreační oblast je rovněž výchozím místem pro pěší a cykloturistiku, velmi dobře dostupná vlakem od Valašského Meziříčí i z Kroměříže, Holešova a Bystřice pod Hostýnem. Kdysi tady v hlubokých lesích stával hrad Šaumburk, později, po jeho zničení, hrad Zubříč. Oba dnes připomíná pár kamenů a informační tabule, ale je to také jeden z tipů na cíl pěších či cyklo toulek, kdy se podíváte do míst, kde dříve žili hradní pánové, rytíři a zbrojnoši. Model hradu Šaumburk v dobách jeho největší slávy si můžete prohlédnout přímo u vlakového nádraží.
V Rajnochovicích taky kdysi bývala lesní železnice. O její obnovu se úspěšně pokouší spolek nadšenců, z nichž jeden svoji zálibu ve vlacích proměnil v dokonalost přímo u sebe doma na zahradě.  Podpořit je můžete návštěvou víkendového poježdění, které pořádají několikrát do roka.

Kde se občerstvit nebo ubytovat?