Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Kamélie

Úvodní obrázek článku

OD sobotY 3. února zamíří kroky návštěvníků květné zahrady v Kroměříži určitě do místních skleníků, které až do 25. února (vždy od 9 do 16 hodin, poslední vstupenky se prodávají v 15 hodin) hostí tradiční výstavu kamélií. 

 

V loňském roce se autoři zaměřili na historii uměleckých zpracování oblíbených zimních květů. Kamélie se staly námětem botanických kreseb a od 19. století se tyto křehké krásky objevují jak na obrazech, tak na užitných předmětech.

V roce letošním nese výstava podtitul Belle Élégance Le Parfum. Kvetoucí orchideje jsou doplněny úžasnými květinovými aranžemi, ale můžete si také přivonět k řadě vůní, které nesou tóny kamélií a dalších voňavých květin.

 Vyfotit se nebo si jen odpočinout a zasnít se můžete v krásných zákoutích s posezením vedle stálezelených keřů, citrusů, palem nebo právě kamélií.

 Výstavu tradičně doplní doprovodný program, který připravili lektoři a specialisté z Metodického centra zahradní kultury Národního památkového ústavu v Kroměříži.

Každou neděli, vždy v 11:00 a v 14:00 hodin, se konají speciální komentované prohlídky výstavy (odborný komentář poskytne Ing. Michaela Letá, Ing. Lenka Křesadlová, Ph.D., Ing. Pavel Bleša, DiS.).
V sobotu 10. 2. od 10:00 do 15:30 hodin se uskuteční program pro rodiny s dětmi pod vedením lektorů metodického centra. Program je zaměřený na výrobu klobouků a jejich (kaméliových) přízdob v rámci výstavy KAMÉLIE BELLE ÉLÉGANCE LA PARFUM.
V sobotu 24. 2. v 11:00 a v 14:00 hodin se uskuteční program pro milovníky vůní, jedinečnosti a originality – prezentace bytové kosmetiky SABAYA.

První rostlinky kamélie japonské, která původně rostla právě na svazích japonských hor, se do Evropy dostaly nejspíše v 16. století díky portugalským mořeplavcům. Ve sklenících Květné zahrady jsou kamélie pěstovány od první poloviny 19. století. Ve století dvacátém už patřily k největším lákadlům kroměřížské rostlinné sbírky. Jejich kolekce zahrnovala tehdy několik desítek vzrostlých exemplářů v několika odrůdách. Jsou zde zastoupeny stovky červeně, růžově i bíle kvetoucích kamélií. Letos je expozice obohacena také o kamélie ze státního zámku Rájec nad Svitavou. Kromě kamélií začínají ve skleníku rozkvétat i azalky, orchideje, kalina modroplodá nebo kladivník nádherný.

 Kamélie začínají nakvétat už před Vánocemi a nejvíce jich kvete v druhé polovině února, kdy se tu tradičně koná jejich výstava. 

 Kromě kamélií se ve sklenících Libosadu daří taky citrusovým keřům. 

 Věděli jste, že rod Camellia byl popsán v roce 1753 a pojmenován na počest moravského botanika Georga Kamela, který působil v 17. století jako jezuitský misionář na Filipínách?
(zdroj: wikipedia)

Přijďte do skleníků Květné zahrady v Kroměříži nasát atmosféru tropů! Čekají tu na vás nejen tyto krásky východu, ale i další květiny, palmy, tryskající fontánky a štěbetající papoušci.