Výstava 100 let knihovny

  • Datum konání:17.9. - 7.11.2021
  • Organizátor:Městské kulturní středisko Holešov
  • Místo konání:zámek Holešov
  • WWW:www.holesov.info
Úvodní obrázek článku

Městská knihovna v Holešově si letos připomíná 100. výročí založení a 160. výročí založení prvního českého čtenářského spolku na Moravě.

Při té příležitosti vzniká na zámku rozsáhlá výstava. Koná se od 17. září do 7. listopadu a připravují se k ní také workshopy.

Výstava shrnuje čtenářskou historii a to prostřednictvím dvanácti základních témat. Přiblíží například dějiny čtenářského spolku, knihovny v letech 1929 – 1989 a po roce 1989, vývoj poboček, speciální muzejní knihovny, knihovny Dr. Mirko Očadlíka a pátera Františka Alexe, dále regionální autory a publikace. Návštěvníci si prohlédnou také fotografie z činnosti knihovny pro děti i dospělé, výběr článků, které kdy o holešovské knihovně vyšly, a na závěr studii plánované rekonstrukce knihovny.

„Je to průřez historií postavený především na obrazových materiálech, ne na textech,“ přiblížila koncepci vedoucí knihovny Irena Železná a dodává, že stejný důraz kladou knihovnice na doplňující materiál, jako jsou staré tisky ze 17. století, dokumenty nebo kolekce razítek za sto let činnosti. Čtenáři, kteří si v Holešově chodili půjčovat knihy ještě na zámek v letech 1954 až 1995, jistě ocení výstavu původního nábytku ze zámeckého depozitu a mnozí si jistě rádi osahají i takzanou lístkovnici, jmenný rejstřík čtenářů, který dnes nahradily počítače.

V doplňkové linii bude nicméně celé výstavě dominovat především sedmdesát metrů dlouhé leporelo Dějiny udatného českého národa Lucie Seifertové, mimořádně zapůjčeného do Holešova u příležitosti letošních oslav.

Speciálním doprovodným programem oslav bude 12. září vycházka Po stopách knihovnictví v Holešově uspořádaná u příležitosti Dnů evropského kulturního dědictví 2021, 2. října workshopy středověkého tisku a písmomalířství a v závěru stejného dne křest publikace Po stopách knihovnictví Holešovska vydané v edici Knihovnička Holešovska.  

Výstava 100 let knihovny navazuje na výstavu po širým nebem Po stopách knihovnictví v Holešově. Ta byla slavnostně otevřená již koncem srpna.