Vojtěch Kubašta - Geniální ilustrátor

  • Datum konání:16.7. - 11.10.2020
  • Organizátor:Městské kulturní středisko Holešov
  • Místo konání:Zámek Holešov
  • WWW:www.holesov.info
Úvodní obrázek článku

Vojtěch Kubašta je uznáván jako jeden z průkopníků prostorových knih. Navrhoval prostorové knihy, které "ožívaly" pohybem prstů. Jeho prostorové knihy byly určeny především na vývoz do zahraničí a to v milionových nákladech v sedmatřiceti jazykových mutacích. Ovládly svět! V Česku vyšly jen některé knihy a většina z nich až po roce 1989. Kubašta se podepsal také pod obrázky Národních pohádek K. J. Erbena, Nejkrásnější pohádky B. Němcové atd. Z prostorových knih to byla Tři prasátka, betlémy, klasické i rozevírací pohlednice a kultovní dětská knihy Cvrček a mravenci. 

O velkém nadání tvůrce svědčí i anonymní práce pro společnost Walta Disneye. Kubašta se podílel na pěti knižních titulech - Mickey Mouse, Bambi, 101 dalmatinů, Kniha džunglí a další. 

 

Kubaštovu tvorbu v Holešově zastoupí základní výběr z tvorby od knižních ilustrací, reklamních materiálů a pohlednic, až k velkému množství prostorových knih a betlémů. Výjimečné prostorové vidění autora, v době, kdy neexistovaly letecké snímky, představují luxusní grafické listy s pražskou architektonickou chloubou. Zajímavá je jistě práce pro Československou obchodní komoru, pro kterou vytvořil bezpočet reklam k výrobkům určeným na export. Někdy za pomoci jednoduché pohádky, jindy s využitím prostorového mechanismu stál Kubašta také za propagací značky Lada, Tesla, Pilsner Urquell nebo Koh-i-noor. K dispozici budou dva zámecké sály.