Cookie Consent by Free Privacy Policy website

3. výstavní blok

  • Datum konání:6.10. - 21.12.2023
  • Organizátor:Galerie Pekelné sáně
  • Místo konání:Galerie Pekelné sáně, Malý Val 1552, Kroměříž
  • Kontaktní osoba:Josef Maixner
  • Telefon:+420 603 869 388
  • E-mail: info@pekelnesane.cz
  • WWW:www.pekelnesane.cz
Úvodní obrázek článku

 

Fota: Pekelné sáně

Od 6. října do 21. prosince si nenechte ujít 3. výstavní blok v kroměřížské Galerii Pekelné sáně. Vystavujícími jsou Tomáš bárta, tomáš roubal, jan rybníček a veronika holcová. 

V 1. sále vystavují Tomáš Roubal a Tomáš Bárta. Výtvarné umění se v mnoha svých formách nemůže odpoutat od materiálu a jeho řemeslného zpracování. Přesto je v uměleckých kruzích „řemeslem“ obvykle označován výkon, který postrádá tvůrčí invenci a uměleckou hodnotu. Skutečnost, že tím je řemeslo hrubě podceňováno, dokládá práce malíře Tomáše Bárty a sochaře Tomáše Roubala. Bárta i Roubal se narodili v roce 1982. První z nich vystudoval v malířském ateliéru Petra Kvíčaly na Fakultě výtvarných umění v Brně. Druhý se za uměleckým vzděláním vypravil na Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě, kde se od vedením Róberta Jančoviče věnoval studiu grafických technik.
Sólově se Bárta prezentoval v pražských výstavních prostorech, jakými jsou Galerie SPZ (2021), 35m2 (2019), Galerie NoD (2018), Galerie Ferdinanda Baumanna (2011) či A. M. 180 (2007). V roce 2014 se představil v budapešťské galerii Trapéz. Tři jeho samostatné výstavy vyplynuly rovněž z dlouhodobé spolupráce s brněnskou Fait Gallery (2012, 2013 a 2016). Svými díly je zastoupen ve sbírkách Národní galerie Praha nebo vídeňské Albertiny.
Také v Roubalově výstavní historii nalezneme řadu pražských off space: Holešovickou šachtu (2022), Berlínskej model (2017 a 2021) nebo zmiňovanou Galerii NoD (2018). Už v roce 2014 ale měl samostatnou výstavu v Galerii hlavního města Prahy. Tři roky poté ho pro změnu pozvala soukromá pražská galerii Nevan Contempo. Vzhledem k nadstandardním vztahům s kulturní scénou našeho východního souseda se již v roce 2015 představil v galerii Photoport v Bratislavě. O rok později následovala výstava ve zdejší Statua Gallery a posléze i dvě výstavy v Hot Dock Gallery. Na první z nich v roce 2018 přizval Antonína Jiráta. Druhá se uskutečnila vloni, právě ve spolupráci s Tomášem Bártou.

Malíř Jan Rybníček se po bakalářském studiu na Fakultě výtvarných umění v Brně vypravil studovat Akademii výtvarných umění v Mnichově. Přestože se v Bavorsku nakonec natrvalo usadil, dalo by se předpokládat, že s českým kulturním prostředím udržuje kontakty přinejmenším skrze své výstavní prezentace. Opak je pravdou. Výstava „Zápletka“ je jeho první samostatnou výstavou v Česku po bezmála třech letech.

Obrazotvornost Veroniky Holcové je často vnímána prizmatem surrealismu a jeho odkazu v umění posledních desetiletí. Imaginativní povaha jejích maleb a kreseb k tomu bezesporu vybízí, stejně tak jako jisté podobnosti s díly věhlasných domácích i zahraničních surrealistů, jakými byli Max Ernst nebo Josef Istler. Ponor do fantaskních světů, jímž Holcová vyniká, je však možné nahlížet i optikou „pohádky“. Výstavou „Nika a říše“ stavíme jakýsi fikční prostor, do kterého s autorkou vstupují i diváci.

Chcete-li se o galerii dozvědět více, přečtěte si povídání ZDE