Jindřich Buxbaum - fotografie
- Datum konání:26.7. - 27.8.2023
- Organizátor:Městské kulturní středisko Holešov
- Místo konání:Zámek Holešov, F. X: Richtera 190, Holešov
- Telefon:571160880
- E-mail:info@mks-holesov.cz
- WWW:www.holesov.info
Během slavnostního zahájení letošního ročníku Festivalu židovské kultury Ha-Makom byla u příležitosti 70. narozenin uznávaného fotodokumentaristy židovské komunity Jindřicha Buxbauma otevřena jeho výstava v arkádách holešovského zámku.
Jedná se vlastně o dvě souběžné výstavy, které představí kolekci snímků stoletých, kteří přežili holocaust, a kolekci snímků z Šachova jahrzeitu (výročí smrti). „Mám rád staré lidi, to se o mně ví, s většinou fotografovaných jsme v průběhu let navázali krásný přátelský vztah, domnívám se, že k oboustranné radosti. Fascinují mě neuvěřitelně silné životní příběhy lidí přeživších holocaust, kteří se dožili i požehnaného věku 106 let a je pro mě čest jejich fotografie představit veřejnosti,“ přibližuje autor připravovanou výstavu s názvem Století. Druhá kolekce fotek se jmenuje Jahrzeit – modlitba za Šacha a jedná se o vybrané fotografie pořízené během několika let v Holešově, v prostorách židovských památek.
Tolerance a respekt – těmito slovy popsal prof. Jindřich Štreit, fotograf a vysokoškolský pedagog, výstavu Jindřicha Buxbauma, kterou si veřejnost může prohlédnout v arkádách zámku do 27. srpna 2023.
Vlevo Jindřich Štreit, garant výstavy a vpravo autor snímků Jindřich Buxbaum při vernisáži výstavy. Foto: MKS Holešov.
Pod Štreitovou kurátorskou taktovkou autor vystavuje snímky pořízené v Holešově během takzvaného jahrzeitu, výročí smrti rabína Šacha, které do města přivádí stovky zbožných Židů. Jsou zachyceni při modlitbách, v rozhovorech mezi sebou, po cestě na hřbitov i v synagoze. Zřejmé jsou detaily, které jsou symboly judaismu, jako jsou modlitební řemínky zvané tfilin.
Ve druhé části výstavy jsou odprezentovány fotografie osobností, které přežily holocaust a dožily se sta let. Je mezi nimi například doktor Gustav Singer, hrdina bojů u Sokolova a frontový lékař z druhé světové války, nebo Elvíra Weiszová, která válku přežila jen díky sňatku se zubním lékařem, nacisty označovaným jako HDŽ (hospodářsky důležitý Žid).
Obě výstavy jsou volně přístupné v arkádách zámku až do 27. srpna. Foto: MKS Holešov.
Jindřich Buxbaum je známý svou upřímnou náklonností k Holešovu. „Mám to tady moc rád, moc rád se stále vracím,“ konstatuje uničovský fotograf, který se zapsal jako člověk, který dokáže proniknout do úzké komunity chasidů a jejich rodin a prostřednictvím černobílých dokumentů zaznamenávat jejich zvyky a výročí. Cestuje proto po celé Evropě a k židovství se po předcích sám hlásí.
Autor snímků (druhý zleva) při vernisáži výstavy. Foto: MKS Holešov.
Dalším jeho zájmem je divadelní fotografie, Jindřich Buxbaum pravidelně navštěvuje zákulisí českých a moravských divadel a zaznamenává je. Na tyto fotografie se mimochodem můžeme těšit na podzim, kdy se do Holešova vrátí a připraví další výstavy. Obě, ta současná i ta připravovaná, vznikly u příležitosti autorových sedmdesátých narozenin.
Obě výstavy vznikly s podporou města Holešova, města Uničov a Židovské obce Olomouc a budou se konat souběžně v jednom prostoru. Veřejnost si je může prohlédnout od 26. července do 27. srpna 2023 a vstup je volný.
Festival židovské kultury je letos již minulostí, výstava ale trvá, a pokud vás zajímá ještě více z holešovské židovské historie, nenechejte si ujít nový dokument z dílny Holešov TV: Epitaf - příběh života.
Může epitaf na náhrobku obsáhnout příběh života? Patrně ne. I přesto ale náhrobky na židovském hřbitově prozrazují mnohé... Vydejte se s námi na prohlídku židovského hřbitova v Holešově.