Novinky z Holešova > Budování Pamětní síně sv. Jana Sarkandera a inventura v památkových objektech

Úvodní obrázek článku

Vypjatá doba nedovoluje pořádat kulturní a společenské akce, přijímat a potěšit návštěvníky. V Holešově se po uvolnění opatření můžete těšit na zbrusu novou Pamětní síň sv. Jana Sarkandera nebo objekty památek zářící čistotou a pořádkem.

Městské muzeum a galerie pracuje na vybudování Pamětní síně sv. Jana Sarkandera. Město Holešov pro ni vybralo oratoř Filiálního kostela sv. Anny. Pamětní síň by měla být veřejnosti volně přístupná v rámci projektu Otevřené brány, tedy od května do září.

Slavnostní otevření se má uskutečnit v rámci Dnů města Holešova. S ohledem na pandemii coronaviru je ovšem otázkou, zda se oslavy i zmíněný projekt uskuteční. To ukáže čas, přípravy jsou nicméně v plném proudu. 
„Jedná se o unikátní stálou expozici, která vzniká ke čtyřstému výročí mučednické smrti Jana Sarkandera. Vystavíme předměty související s jeho osobou, ale i s dobou, ve které žil. Mám na mysli obrazy, grafiky, staré tisky a sochy,“ přiblížila záměr kurátorka expozice Nikol Holubová z Městského muzea a galerie Holešov.
Vystaven bude také relikviář s ostatky sv. Jana Sarkandera, který se stane ústředním motivem celé oratoře. Součástí expozice budou textové panely pojednávající převážně o působení Sarkandera v Holešově a uvažuje se o replikách mučících nástrojů, na kterých byl světec umučen. V širším konceptu pamětní síň nabídne také chronologický přehled událostí a místa spojená s životem světce.
Stálá expozice koncepčně kombinuje vizuální a interaktivní prvky. Právě díky interaktivitě cílí na všechny věkové kategorie, aby téma bylo srozumitelné i dětem. Na projektu Pamětní síně sv. Jana Sarkandera v oratoři sv. Anny spolupracuje Městské muzeum a galerie v Holešově, Město Holešov a Římskokatolická farnost v Holešově.

V zámecké kovárně, v Šachově synagoze a dalších objektech pod správou Městského kulturního střediska Holešov v těchto dnech probíhá inventarizace, evidence a úklid, aby památky byly připraveny na své návštěvníky v plné kráse. Na všechny se moc těšíme!

dsc_7932.JPG
dsc_8034_1.JPG
dsc_8036_1.JPG
dsc_8044_1.JPG
kov_arna_1.jpg
kov_arna_2.jpg
kov_arna_3.jpg