Muzeum bude patřit moravskému teplokrevníkovi
Přípravy výstavy, foto: Muzeum Kroměřížska
Na podzimní měsíce připravilo Muzeum Kroměřížska ve spolupráci se Svazem chovatelů a příznivců moravského teplokrevníka (SCHPMT) výstavu Naše koně věnovanou chovu tohoto plemene koně. Doplní ji výtvarná soutěž. Záštitu nad výstavou převzal hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.
Moravský teplokrevník je plemeno koně, které je úzce spjato s naším regionem. „Jedná se o koně výborného charakteru, přiměřeného temperamentu, velmi ochotného k práci, s využitím pod sedlem i v zápřeži, s pevným zdravím, snadno krmitelného. Chováni jsou především hnědáci, dále ryzáci, bělouši a vraníci,“ uvedl chovatel moravského teplokrevníka Petr Galatík, majitel Hřebčína Galatík v Lebedově. S rodinou a zaměstnanci se v něm stará o 50 koní. Zároveň je předsedou Svazu chovatelů a příznivců moravského teplokrevníka.
Původ tohoto plemene je nutno hledat na počátku 19. století na území Rakouského císařství. Po vzniku Československa začal samostatný rozvoj na našem území, postupně se koně začali uplatňovat kromě armády i v zemědělství a sportu. Výstava mapuje tento vývoj. Návštěvníci se seznámí se způsoby sedlání i zapřahání a uvidí také typický kočár a unikátní bryčku, oba exponáty jsou zhruba z počátku 20. století. Audiovizuální část je pak provede osudy těchto jedinečných koní i jejich majitelů a členů SCHPMT. Výstava jim nabídne rovněž řadu interaktivit.
„Zájemci si budou moci sednout do více než sto let starého kočáru. Vyzkoušejí si, co obnáší péče o koně, seznámí se s nejčastějšími pomůckami, které jsou k tomu potřeba. Budou se moci posadit na osedlanou maketu skutečného koně. Pro malé děti jsou připraveny krásné omalovánky, houpací koník a další tematické hračky,“ vyjmenovala kurátorka výstavy Martina Václaviková. „K vidění budou také velmi staré chomouty nezbytné pro koňský zápřah. Jedinečná je kopie dekretu Marie Terezie s českou transkripcí, kterým položila základy organizovaného chovu koní v rakouské říši,“ upozornil spolukurátor výstavy Petr Hlavačka.
Přípravy na výstavu, foto: Muzeum Kroměřížska
Výstavu doplní výtvarná soutěž Kůň mýma očima. „Zúčastnit se může úplně každý, od dětí až po dospělé, každý soutěží ve své kategorii. Tématem je kůň ve všech podobách, může být použita libovolná dvojrozměrná výtvarná technika, jako je např. kresba, malba, grafika, koláž aj.,“ upřesnila Martina Václaviková. Dílo musí být doručeno do 22. 11. 2024 do hlavní budovy Muzea Kroměřížska na Velkém náměstí v Kroměříži. Jednou z hlavních cen je možnost strávit půlden u koní (součástí je i projížďka na koni) v Hřebčíně Galatík v Lebedově. Podrobné informace zájemci naleznou na webu muzea www.muzeum-km.cz.
Součástí výstavy je i doprovodný program. V době podzimních prázdnin 30. 10. 2024 jsou zvány především rodiny s dětmi, 5. 11. 2024 pak senioři. Výstavu si návštěvníci budou moci zdarma prohlédnout i během Noci vědců, která se koná 27. 9. 2024 a jejímž tématem je Proměna. Dozvědí se spoustu zajímavostí souvisejících s koňmi.