Kroměříž láká na nově otevřené prostory zámku i na bohatou nabídku akcí
Ve čtvrtek 14. března se konala na Arcibiskupském zámku v Kroměříži tisková konference, kde byly představeny novinky nadcházející turistické sezóny v Kroměříži.
Arcibiskupský zámek v posledních letech prochází proměnami, loni například otevřel zrekonstruovaný Sněmovní sál. „V tomto kontextu je vhodné připomenout si letošní výročí 400 let od narození biskupa Karla II. z Lichtensteinu–Castelcorna, mecenáše a milovníka umění, který zámek zničený za třicetileté války prakticky znovu vybudoval,“ připomněl olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. Otevření nových, dosud nepřístupných prostor Arcibiskupského zámku, bude patřit mezi hlavní lákadla nadcházející turistické sezony v Kroměříži.
Zámek zahajuje letošní sezonu v pátek 22. března akcí Jaro na zámku, která až do 7. dubna nabídne reprezentační sály vyzdobené květinovými dekoracemi. Vše vyvrcholí v Letním bytě proměněném v hudební salonek doplněný o aranžmá s tematikou hudebních nástrojů.
Opět se otevře výstava „BLÍZKÁ SETKÁNÍ“, která prezentuje tvorbu sochaře Jiřího Netíka a pro děti tvořivé dílny. „Úplnou novinkou je zpřístupnění dosud nepřístupných prostor zámku, zejména pozdně středověké Klenotnice v čerstvě rekonstruované zámecké věži, která patří k nejstarším dochovaným částem zámku. Mezi vystavovanými exponáty zde nechybí obrazy renesančního malíře Lucase Cranacha staršího a také Burgundská bible ze 13. století,“ popsal kastelán Arcibiskupského zámku Ivo Prokel.
V rekonstruované Mlýnské bráně je novinkou interaktivní expozice Gardistka, která bude otevřena pro veřejnost ihned po kolaudaci objektu.
Nový je i prohlídkový okruh Via Magnifica, který návštěvníky provede Obrazárnou, nově otevřenou soukromou kaplí svatého Šebestiána a Manským sálem. „Na své si přijdou i nadšenci do numismatiky, neboť kabinet mincí bude v pravidelných obměnách nabízet to nejlepší ze sbírky arcibiskupství, která je srovnatelná jen se sbírkou z vatikánských muzeí,“ dodal Prokel. Vstup do zámecké obrazárny zdobí čtyři stély odkazující na biskupa Karla z Lichtensteinu–Castelcorna, které jsou dílem mezinárodně uznávaného sochaře, olomouckého rodáka Ivana Theimera.
V obrazárně je nově instalován takzvaný Mamlúcký koberec, cenné dílo z počátku 16. století. V nové sezoně návštěvníky potěší i nabídka audio průvodců, díky kterým se dozví více informací o výjimečných artefaktech včetně slavných obrazů v čele s Tizianovým dílem Apollo a Marsyas. Pro děti je připravena interaktivní hra Sen biskupa Karla, která je hravou formou pomocí tabletu seznámí se zajímavostmi a vtáhne je do světa, který poskytuje zábavu a poznání.
„Návštěvníky našeho krásného města čeká mimo památek UNESCO také pestrá nabídka nejrůznějších akcí, ať už jde o oblíbené koncerty a festivaly různých hudebních žánrů, nebo třeba o Vybarvený běh, Den uniformovaných sborů či letní relaxační zónu na Velkém náměstí,“ uvedl starosta Tomáš Opatrný. Nejen s památkami UNESCO turisty opět seznámí kostýmovaní průvodci. Dobrou noc návštěvníkům Kroměříže o prázdninách znovu popřeje ponocný – trumpetista, který fanfárami symbolicky ohlásí hodinu nočního klidu. „Do letošní sezony vstupujeme s kampaní zaměřenou na posilování sounáležitosti turistů s městem. Kampaň shrnutá do sloganu „Kroměříž, srdci blíž“ nese sdělení, že návštěva Kroměříže je (nebo může být) srdeční záležitostí. A že stojí za to se do Kroměříže vrátit,“ řekl radní města pro kulturu a cestovní ruch Jiří Kašík. Kromě nových propagačních tiskovin město chystá například sérii videospotů se známými osobnostmi, kterým Kroměříž přirostla k srdci. „Neustále také pracujeme na vylepšení informačního servisu pro turisty tak, aby se k nim včas dostala ucelená nabídka nejen pořádaných akcí, ale také akcí hotelů, regionální gastronomie, tipů na výlety a netradičních zajímavostí,“ doplnil Kašík.
Foto: Město Kroměříž
Město si letos připomene i výročí narození a úmrtí básníka a písničkáře Karla Kryla, a to v rámci Týdne pro Kryla (8.–12. dubna) a v pořadu Dámy hrají Kryla 17. listopadu. Milovníky vážné hudby potěší festival Hudba v zahradách a zámku (13. června až 27. července) a Letní hudební akademie (15.–23. srpna). V programu nechybí ani festival Velká noční hudba (26. července až 4. srpna) a Mezinárodní festival vojenských hudeb (31. srpna až 1. září). Návštěvníci Kroměříže se mohou těšit například i na Divadelní festival Ludmily Cápkové (23.–26. května), republikové finále soutěže Dětská porta (31. května až 2. června), Víkend otevřených zahrad (7.–8. června), Vybarvený běh (8. června), Zemědělskou výstavu (15. června), barokní slavnost Hortus Magicus (9.–11. srpna), Dožínky Zlínského kraje (23.–24. srpna), Kroměřížskou rallye (13.–14. září), Mezinárodní soutěž tradičních zápřeží (27.–29. září) či na Den uniformovaných sborů (5. října). Závěr roku bude na zámku i na Velkém náměstí patřit vánočním programům.
(zdroj: tisková zpráva Města Kroměříže a Správy arcibiskupského zámku Kroměříž)