Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Začínají Dny evropského dědictví

Úvodní obrázek článku

Také letos v září se pro nejširší veřejnost otevřou po celé Evropě brány nejrůznějších zajímavých objektů. V rámci Dnů evropského dědictví (European Heritage Days – EHD) mohou zájemci ve dnech od 9. do 17. září navštívit i na Kroměřížsku nejzajímavější památky za zvýhodněnou cenu nebo zdarma, popřípadě si prohlédnout a navštívit místa, která nejsou běžně a s výkladem k vidění. Tématem letošního ročníku je Život v památkách.

Dny evropského dědictví se v Evropě konají od roku 1991 pod záštitou Rady Evropy a řadí se k významným celoevropským kulturně poznávacím a společenským podnětům. Dny evropského dědictví jsou akcí, která každoročně v září otevírá co nejvíce zajímavých a výjimečných architektonických, archeologických a sakrálních památek, muzeí, galerií a knihoven, technických památek a militarií, budov, objektů a dalších prostor, v nichž všech je uchováváno neuvěřitelně rozsáhlé množství sbírkových fondů a movitého kulturního dědictví. V České republice se nezpřístupňují jen oficiálně prohlášené kulturním památky, ale otevírají se i desítky dveří soukromých a veřejných budov (radnic, soudů, církevních institucí, škol, obytných domů atd.), které nebývají přístupny veřejnosti vůbec nebo pouze příležitostně a částečně.

Letos se pro zájemce na Kroměřížsku otevírá například Thonetova vila v Koryčanech. Tato Spící kráska, jak vilu před lety pojmenovala naše externí spolupracovnice Lenka, je roky opuštěná a veřejnosti nepřístupná. Během Dnů evropského dědictví je zpřístupněna formou komentovaných prohlídek s historičkou umění Petrou Svobodovou. Nenechte si ujít návštěvu v sobotu 9. září, v neděli 10. září nebo v sobotu 16. září. Objevíte třeba vstupní halu s nádherným schodištěm a vyřezávaným zábradlím, která je zakončena skleněnými vitrážemi! 

Vkládáme reportáž ČT z prohlídky vily z prvního víkendu Dnů evropského dědictví:

O Thonetově vile se dozvíte více na našem webu

 

Arcibiskupský zámek v Kroměříži připravil pro zájemce o prohlídku zámecké obrazárny ve dnech od 9. do 17. září padesátiprocentní slevu na vstupném. Obrazárnu lze navštívit ve dnech, kdy je zámek pro veřejnost otevřený, což je v září od úterý do neděle vždy od 8.30 do 17 hodin. Květná zahrada přichází s mimořádnou nabídkou prohlídky Rotundy v ceně základního vstupného do zahrady, a to v neděli 17. září od 9 do 18 hodin. Zájemcům budou v rámci Dnů evropského dědictví přístupné také kostely Nanebevzetí Panny Marie, sv. Jana Křtitele a sv. Mořice, kde mohou absolvovat prohlídku zdarma a s průvodcem. Ve zmíněných objektech probíhá dlouhodobě projekt Otevřené brány, který se snaží prostřednictvím komentovaných prohlídek přiblížit sakrální památky veřejnosti a který finančně podpořilo také město Kroměříž. 

Podrobnější informace o Dnech evropského dědictví se dozvíte na webových stránkách Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska