Archeologické léto 2023
Foto: Ústav archeologické památkové péče Brno
Oblíbená prázdninová akce Archeologické léto je zpátky! Odborníci z Archeologických ústavů AV ČR a několika desítek dalších institucí zvou na návštěvu atraktivních archeologických lokalit a míst se zajímavou a mnohdy tajemnou historií. Od 14. června můžete společně s nimi prozkoumat přes 90 atraktivních lokalit s výběrem z více než 250 komentovaných prohlídek na celém území ČR. Na území Kroměřížska se letos zapojí do této akce archeologická lokalita na Hostýně a zřícenina hradu Nový Šaumburk.
Vrch Hostýn je znám především jako významné mariánské poutní místo, z pohledu archeologie jde ovšem zároveň o jedno z nejvýznamnějších pravěkých hradišť na Moravě. Rozsáhlé opevnění s několikráte přestavovanou monumentální bránou pochází z mladší doby bronzové (12. – 10. stol. př. n. l.), intenzivní osídlení zde pochází i ze starší a mladší doby železné (7. – 1 stol. př. n. l.), kdy se zde nacházela významná keltská osada. Poznávání minulosti Hostýna je úzce spojeno s počátky archeologie na Moravě, zasáhla do něj řada regionálních osobností, a stal se i podstatným předmětem sporu o „rukopisy“. Moderní výzkumy od 70. let 20. století umožnily upřesnit historii osídlení této krajinné dominanty.
Komentované prohlídky se konají 21. a 29. července vždy od 13 do 14 hodin. REZERVACE ZDARMA ZDE. Vzhledem k rozsahu hradiště je třeba počítat s komentovanou procházkou o délce přibližně jedné hodiny se startem na nejvyšším vrcholu, u rozhledny.
Zřícenina hradu Nový Šaumburk se nachází na úpatí Hostýnských vrchů nad údolím říčky Juhyně poblíž obce Podhradní Lhota. Hrad byl zbudován patrně někdy v první polovině 14. století. Více o jeho historii se dozvíte ZDE.
Možná podoba hradu Nový Šaumburk z období před polovinou 15. století, pohled od jihozápadu (Vrla 2018), zdroj:
Od roku 2019 probíhá díky Spolku hradu Nový Šaumburk jeho záchrana pod dohledem památkářů z Územního odborného pracoviště NPÚ v Kroměříži a archeologický dozor zajišťuje Muzeum Jihovýchodní Moravy a Muzeum Kroměřížska. Postupně jsou odkrývány a konzervovány zachovalé partie hradního zdiva a celý hradní areál se pomalu probouzí k životu.
Z hradního jádra se návštěvníkům naskýtá nádherný výhled do okolní malebné krajiny. Směrem severním přes Kelčskou pahorkatinu a Maleník dohlédneme až výběžkům k Oderských vrchů ohraničujících Moravskou bránu. Ze zříceniny hradu Nový Šaumburk se lze vydat po zelené turistické značce cca 1 km směrem jižním k rozvalinám rozsáhlého areálu jeho staršího předchůdce hradu Šaumburk, který byl založen na přelomu 60. a 70. let 13. století olomouckým biskupem Brunem ze Šaumburka. Původní hrad byl opuštěn v 1. polovině 14. století.
Komentované prohlídky se konají 28. července do 16 do 17:30 a 1. září od 16 do 17:30. REZERVACE ZDARMA ZDE. Místem srazu zájemců o komentovanou prohlídku hradu Nový Šaumburk bude odbočka k hradní zřícenině - areál předhradí, nad rybníčkem. Vzdálenost po trase z centra obce Podhradní Lhota činí přibližně 1 km.
Informace k dalším zajímavým lokalitám po celé České republice najdete na webových stránkách www.archeologickeleto.cz.