Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Vědci v Chřibech zkoumají největší evropskou vážku

Úvodní obrázek článku

Foto: Otakar Holuša

Chřiby nejsou z pohledu výzkumu hmyzu příliš zajímavé, protože se jedná o relativně velký jednotvárný komplex bukových lesů. Vyskytuje se zde však pozoruhodná entomologická „rarita“ – největší evropská vážka páskovec velký (Cordulegaster heros).

Rod páskovec (Cordulegaster) zahrnuje velké druhy vážek, které jsou velmi pestře zbarveny – tělo mají černé s jasně žlutými pruhy, oči jsou za života svítivě zelené. V oblasti střední Evropě byly doposud zjištěny tři druhy – páskovec kroužkovaný (C. boltonii), p. dvojzubý (C. bidentata), a p. velký (C. heros). Na území ČR je znám výskyt všech tří druhů, přičemž páskovec velký byl zjištěn teprve v roce 2009 v oblasti Chřibů na jihovýchodní Moravě. Dospělci páskovce velkého svými rozměry patří k největším zástupcům vážek Evropy resp. samice tohoto druhu je největší evropská vážka (rozpětí dosahuje až 120mm).

Páskovec velký (Cordulegaster heros) byl popsán v sousedním Rakousku cca před 45 lety (Theischinger 1979), v době jeho objevení nebylo o jeho rozšíření v Evropě nic známo. Ještě v roce 1988 o jeho rozšíření byly znalosti velmi mezernaté, jelikož výskyt druhu byl znám z několika lokalit Rakouska, západního Maďarska a západní části bývalé Jugoslávie (Askew 1998). Nejaktuálnější rozšířeni bylo publikováno v Atlasu evropských vážek (Boudot & Holuša 2015), kde je již znázorněno plošné rozšíření po celém západním Balkánu, i když s doposud „hluchými“ místy v Albánii, Bosny a Herzegoviny a Srbska. V současnosti víme, že se druh vyskytuje v oblasti západní části Balkánského poloostrova (zahrnující území Řecka, Severní Makedonie, Černé Hory, Albánie, Chorvatska, Slovinska, Srbska, Bosny a Hercegoviny, Bulharska, severovýchodní Itálie a Rumunska) až po střední Evropu – podhůří Alp ve východním Rakousku a Karpaty. Nicméně areál je značně disjunktní tj. nesouvislý. Nejsevernější arelou (drobnou oddělenou části) je tedy oblast Chřibů na území České republiky. Nejbližší výskyt v Rakousku je znám ve vzdálenosti 135 km a východním směrem pak na Slovensku ve vzdálenosti 70 km.

Exuvie (svlečka, odvržená pokožka) páskovce, foto: Otakar Holuša

Výskyt druhu na území ČR byl potvrzen až v roce 2009 nálezem jedné mrtvé samice v Buchlovicích (Staufer & Holuša 2010). V té době byl tento nález zhodnocen jako “zálet”, i když autoři v Chřibech připustili potenciální výskyt nepočetné stálé populace. Výskyt larev byl zjištěn v roce 2011 u Jankovic a v Kudlovické dolině (Holuša et al. 2011). Páskovec velký byl až do dnešních dnů nalezen v 10 povodích lesních potoků v oblasti severních Chřibů v oblasti jižní Moravy. Lokality leží v nadmořské výšce od 235 do 426 m n.m..

Zdroj: Zprávy z Moravy, autor textu Otakar Holuša

Chcete se dozvědět další informace o této přírodní zajímavosti? Zavítejte na webové stránky Zprávy z Moravy.  

Larvy páskovce velkého, foto: Otakar Holuša