Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Sklář Josef Divín vystavuje po celé Evropě, nyní můžeme jeho práci vidět i v Holešově

Úvodní obrázek článku

 

Foto: Městské kulturní středisko Holešov

Dělá sklo a dělá ho moc rád. „Vlastně nedokážu říci proč,“ přiznává valašský sklář Josef Divín, který jako umělec už dávno překročil hranice rodného Valašska i střední Evropy. Jenom v tomto roce realizoval dvaadvacet výstav, například v Paříži a Bruselu. Pro něj typické objekty z foukaného skla s natavovaným kovem si však můžete prohlédnout také na zámku v Holešově.

Josef Divín v Holešově vystavuje v rámci velké výstavy Malba, sklo, design, kterou ve spolupráci s městem a jeho kulturním střediskem připravila Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská z Valašského Meziříčí. Prezentuje nejen vybrané práce studentů a absolventů, ale také pedagogů. Josef Divín je jedním z nich, vede obor designu skla a světelných objektů. „Student musí vidět, že je jeho pedagog tvůrčí a pracovitý, že se vyvíjí. A to stejné platí obráceně. I já potřebuji vidět vývoj studenta od prvního ročníku po maturitu, abych ho dokázal směrovat dál. Myslím, že je to pro obě strany prospěšné a inspirující. Je to vzájemná symbióza,“ říká o expozici, kterou si veřejnost může prohlédnout až do 27. listopadu.

Podobně lakonicky, jako popisuje lásku ke svému „řemeslu“, popisuje i svá díla. Jsou to nádoby nebo objekty, které jsou vysoké uměleckými artefakty, nikoli užitkovou záležitostí. Josef Divín se více rozpovídá až ve chvíli, kdy mluví o inspiraci. „Zajímají mne atmosférické jevy. Co je z pohledu krajiny pro jiného člověka obyčejná věc, je pro mě poutavé… zamrzlá louže, vítr, mlha. Přirozenou cestou se vpékají do mých objektů, které poté foukám a brousím,“ vysvětluje pedagog. Stojíme u dvou nádob, které autor už loni představil pařížským milovníkům umění. Stříbrná fólie natavená na objektu, který sklář musí nejprve rozehřát na šest set stupňů, působí velmi zajímavé, křehce a futuristicky zároveň. Pro svou práci má pedagog k dispozici nejen velmi dobře vybavenou školní sklářskou dílnu, ale spolupracuje i se soukromými sklářskými firmami. Například skleněné obrazy, které jsou jeho další charakteristickou uměleckou formou, vytváří až v Bratislavě.

Tvorbu Josefa Divína a jeho studentů z valašskomeziříčské sklářské školy je možné na zámku v Holešově obdivovat až do 27. listopadu. Na trhu je však také objemná autorská publikace Josef Divín, kterou sklář zpracoval v době covidu a která na dvou stech křídových stranách prostřednictvím tří stovek fotografií shrnuje celou tvorbu. Divín ji věnoval Vladimíru Kopeckému, v jehož ateliéru vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Jinak ale pochází z Valašského Meziříčí, kam se po vysoké škole rád vrátil.