Holešovský zámek poprvé vystavil díla významného rodáka Benjamina Waltera
Foto na stránce: Město Holešov
Městské muzeum a galerie Holešov otevřelo historicky první výstavu holešovského rodáka Waltera Stambergera (1921 – 1997), významného českého sinologa, scénáristy, dramaturga, překladatele, ale také zástupce českého naivního umění. Stamberger patřil mezi dvaadvacet československých malířů tuto formy umění v 80. letech reprezentovali na prestižní výstavě v Paříži. Nasledovaly ovšem další zahraniční výstavy, například v Japonsku a Kanadě. Nicméně v rodném městě je jeho tvorba vystavena poprvé.
Na zámku v Holešově si nyní můžete prohlédnout jednačtyřicet temperových maleb a dvacet kreseb Waltera Stambergera. Většina z nich je prodejních a pochází z pozůstalosti po jeho ženě, Evě Kotulové. Autor na nich mimo jiné zachytil své vzpomínky na dramatický odchod z Holešova do Palestiny, ale také téma židovství a současně hravé představy inspirované tématy jako je židovství, masopust nebo klauni. Walter Stamberger byl přitom výtvarný laik. I když maloval celý život, malbu nikdy nevystudoval. Možná právě proto první obraz, se kterým byl spokojený, vznikl až v roce 1973. I toto dílo si můžete prohlédnout na holešovské výstavě.
Walter Stamberger se narodil v roce 1921 v Holešově do německy mluvící židovské rodiny. Jeho otec Daniel vlastnil malou textilní továrnu, kterou Walter na jedné ze svých kreseb dokonce zachytil (viz výstava). Naši muzejníci ovšem těžko odhadují, kde stála a zda opravdu takto vypadala. "Z kresby je ale znát špička holešovského kostela, proto se domníváme, že patřila do Holešova," říká kurátor výstavy Jan Machala.
V roce 1939 se rodina rozhodla pro odjezd do Palestiny a v roce 1940 se jim to po mnoha komplikacích skutečně povedlo. Byla to ovšem cesta velmi tragická. V přístavu Haifa se nalodili na loď Patria, která se vzápětí na to potopila. Otec, matka a Walter doplavali ke břehu a zachránili si život. Walterům mladší bratr Rudolf bohužel tragédii nepřežil. I tuto událost malíř zprostředkovaně zachytil na jednom ze svých obrazů na holešovské výstavě.
Stamberger tvořící pod pseudonymem Benjamin Walter se po válce vrátil do Holešova, ale nic radostného jej zde nečekalo. Své emoce zachytil 12. 7. 1945 ve vzkazu příbuzným, jehož kopie je také součástí výstavy. Popisuje v něm bolest ze zjištění, že nikdo z příbuzných válku nepřežil a do Holešova se nevrátil.
Walter Stamberger absolvoval holešovské gymnáziu, po příjezdu do Palestiny reagoval na výzvu československé vlády v Londýně a narukoval. Zúčastnil se bojů na Západní frontě a byl vyznamenán vysokými britskými i francouzskými vojenskými řády. Po návratu do Československa vystudoval v letech 1952 - 1957 čínštinu a dějiny Dálného východu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Přednášel dějiny kolonialismu a politologii, pracoval v České tiskové kanceláři i v Československé televizi. Jako dramaturg a scénárista se podílel na scénářích k řadě televizních filmů a pořadů. Poté, co podepsal výzvu „2000 slov", následoval zákaz pracovat.
Holešovská výstava s názvem Obrazy Benjamina Waltera je otevřená od 27. července do 30. září v rámci jednoho vstupného do prostor muzea. Doprovázejí ji speciální suvenýry - malé notýsky s úvodní malbou Waltera Stambergera, výstavní katalog, prodejní plakát a pohlednice, které si můžete v informačním centru označit speciálním razítkem vyrobeným k výstavě.. Veškeré zboží koupíte tamtéž.