Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Archeologické léto

Úvodní obrázek článku

Foto: Muzeum Kroměřížska

Vydejte se po stopách našich předků a navštivte archeologické památky ve vašem okolí! Co lze vyčíst z terénních reliktů středověkých hradišť nebo pravěkých mohylníků? Chcete se dozvědět jak probíhalo dolování ve středověku, nebo vidět nejstarší jeskynní malby v ČR? Na všech výpravách Vás budou provázet zkušení archeologové, kteří Vás svým vyprávěním přenesou do dob dávno minulých…Archeologické léto je projektem archeologických ústavů AV ČR v Praze a v Brně ve spolupráci s dalšími archeologickými pracovišti. Připravily si sérii komentovaných prohlídek vybraných archeologických lokalit. 

Muzeum Kroměřížska se zapojilo do celorepublikové akce Archeologické léto. Zájemci o historii se mohou vydat po stopách našich předků s archeoložkou Muzea Kroměřížska Lenkou Pěluchovou při komentované prohlídce opevněného sídliště Hradisko u KroměřížeProhlídka bude probíhat ve dvou termínech: 30. 7. 2022 v 9 hodin a 19. 8. 2022 v 15.30 hodin. Účast je bezplatná, kapacita prohlídky je ale omezená a proto si nezapomeňte své místo co nejdříve zarezervovat! Více informací v události na facebooku akce.

Nížinné opevněné sídliště Hradisko u Kroměříže z doby bronzové je jednou z nejvýznamnějších archeologických lokalit nejen v České republice, ale i v celé střední Evropě. V době svého největšího rozmachu ve 2. tisíciletí př. n. l. bylo toto sídliště jedno z hlavních mocenských, obchodních a výrobních center Moravy. Mělo rozlohu 14 ha a bylo opevněno mohutnou hradbou. Pozůstatky tohoto pravěkého opevnění byly na polích patrné ještě na počátku 20. století. Dnešní val o délce 400 m je torzem původní hradby a je chráněnou kulturní památkou.


Kromě Hradiska můžete ve Zlínském kraji navštívit například také lokalitu u Roštění, kde probíhá výzkum germánského pohřebiště, ale i další zajímavá místa. V České republice prozkoumejte hradiska, místa bitev, hrady i městské lokality. Přehled ZDE.  A můžete si i zasoutěžit a získat zajímavé odměny Tak neváhejte a vyražte za historií!