Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Festival židovské kultury letos s podtitulem „Vtip jako zbraň“

Úvodní obrázek článku

Už od úterý 26. července v Holešově vypukne další série hudebních vystoupení, přednášek, humorných pořadů i vzdělávacích programů v rámci Festivalu židovské kultury. Zaměří se tu na autentický svět židovského humoru, upřesní, jaký je rozdíl mezi vtipem židovským a antisemitským. Objasněno bude slavení židovských svátků a chybět nebude ani prohlídka židovského hřbitova. Neodmyslitelnou součástí festivalu židovské kultury bývá ochutnávka židovské kuchyně, na kterou se návštěvníci mohou těšit také letos. Po loňské pauze letos opět přivítají v Holešově oblíbeného průvodce, herce a hebraistu Achaba Haidlera, který provede zájemce nejen hřbitovem, ale seznámí je také s nástěnnými texty v Šachově synagoze, bude  přednášet k nosnému tématu letošního ročníku „Vtip jako zbraň“ a provede také večerním zamyšlením při Kabalat šabatu.

Z hudební nabídky můžeme zmínit skupinu Avrix nebo tradiční koncert Big Bandu Josefa Hájka. Vyvrcholením programu bude sobotní klezmerový koncert kapely Mackie Messer Klezmer Band, jejíž interpretace židovské hudby je velmi originální, energická a osobitá. Do Holešova zavítají znovu pro loňský velký úspěch.

Doprovodným programem bude například výstava s názvem „Veselé putování židovskou historií“, která vychází z knihy Cha cha chá, zasmál se Mordechaj, nebo výstava holešovského rodáka Waltera Stambergera. Festivalu bude 24. 7. předcházet nedělní výlet s názvem „Židovská Praha“, v rámci kterého bude možné navštívit všechny památky židovského města v Praze.

„Festival Ha-Makom nikdy není jen jakousi „návštěvou muzea s doprovodnými kulturními akcemi“, ale vždycky bývá také střetávání a potkávání. Pravda, na téma – jak moc byli a jsou Židé odlišní, a jak moc jsou stejní jako všichni lidé. Lidskost, tolerance a úcta – to jsou hlavní témata onoho necelého týdne, ale především celoživotní úkol pro každého z nás. Více si o tom můžeme říci přímo během festivalu, anebo potom úplně na Konci, ve frontě u turniketu do „ráje“. Za sebe mohu slíbit, že letos se v setkáváních nad symbolikou hebrejštiny budeme věnovat modlitbě Šema Jisrael. Těšíme se na vás, myslíme na vás a počítáme s vámi tak, abyste nemuseli být zklamaní. Přijďte ochutnat,“ zve Achab Haidler, český herec, překladatel, hebraista, politik.
Podrobnější program k dispozici ZDE.