Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Expozice Karla Kryla je vylepšena o nové dataprojektory

Úvodní obrázek článku

Foto: webové stránky Města Kroměříže

Technici do Expozice Karla Kryla v Prusinovského ulici instalovali nové moderní dataprojektory. „Mají vyšší rozlišení a oproti předchozím dataprojektorům jsou lepší a méně náročné na údržbu. Návštěvníci poznají rozdíl zejména v hlavní místnosti a v částech pojmenovaných po písních Anděl a Marat ve vaně,“ popsala místostarostka Daniela Hebnarová.

Expozice Karla Kryla se nachází v suterénu Klubu Starý pivovar. Město ji otevřelo na podzim roku 2014. Nejde o klasické muzeum, ale o místo, které zdůrazňuje osobité Krylovo dílo plné radosti, vtipu a poetiky, ale zároveň také vzdoru, smutku, sarkasmu a pozdějšího rozčarování z porevolučního politického vývoje.

Původní dataprojektory sloužily v expozici od jejího otevření. „Byly už na hranici životnosti. Občas se kazily a bylo složité na ně shánět lampy,“ uvedl Pavel Sedláček, ředitel Domu kultury v Kroměříži, který Expozici Karla Kryla spravuje. Akce neobnášela jen instalaci dataprojektorů. „Byla nutná i úprava softwaru a přeprogramování efektů,“ dodal Jiří Oujezdský z firmy, která dataprojektory měnila. Dům kultury jejich modernizace stála zhruba 100 tisíc korun.

Autoři expozice, Daniela Hebnarová a scénograf Jan Konečný, návštěvníkům expozice připomínají Krylovy písně, ale i jeho milostnou poezii. Verše jsou na chodbě napsané rtěnkou na zrcadle nebo vytesané do země. Z chodby mohou lidé vstoupit do několika místností, kde se tvůrci pokusili navodit atmosféru ladící s Krylovými skladbami, mezi nimiž nechybějí Morituri te salutant, Bratříčku, zavírej vrátka či zmíněné skladby Anděl a Marat ve vaně.


Foto: webové stránky Města Kroměříže