Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Krásu zničené kroměřížské synagogy připomene její model

Úvodní obrázek článku

Kroměříž si letos připomíná 80 let od zničení Nové synagogy, která stála na místě dnešního domu kultury. Město k tomuto výročí a k připomenutí své židovské minulosti připravilo na pondělí 25. července program, jehož součástí bude odhalení další série kamenů zmizelých a také modelu zničené synagogy. Lidé se mohou těšit i na přednášku o židovské historii města a na koncert klezmerové kapely.

„Historie židovské komunity je neoddělitelnou součástí historie našeho města, která byla násilně ukončena v období druhé světové války. Nacisté likvidovali nejen židovské obyvatelstvo, ale také významné stavby. A právě zmizelé obyvatele Kroměříže i zničenou nádhernou stavbu synagogy si chceme připomenout,“ řekl starosta Jaroslav Němec.

Akce nazvaná Židé v Kroměříži v pondělí 25. července začne v 15 hodin slavnostním odhalením čtyř nových kamenů zmizelých. Budou umístěny ve Vrchlického ulici a připomenou členy rodiny Herzovy, kteří zemřeli v roce 1942 v nacistických koncentračních táborech. Poté bude na Komenského náměstí odhalený model Nové synagogy, kterou Němci srovnali se zemí v listopadu 1942. Následovat bude od 17. hodiny přednáška o historii židovství v Kroměříži v sále Klubu Starý pivovar a v 18.30 hodin poté koncert kapely Simcha na nádvoří radnice a Klubu Starý pivovar. Program uzavře promítání českého filmu Musíme si pomáhat na radničním nádvoří pořádané v rámci letního kina.

Celý program je přístupný zdarma a v případě nepříznivého počasí proběhne i koncert v sále Starého pivovaru. Jako připomínku výročí zničení synagogy připravilo město ve spolupráci s Turistickým informačním centrem Kroměříž a Muzeem Kroměřížska novou turistickou vizitku s jejím obrázkem. K dostání bude v Turistickém informačním centru.