Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Víkend otevřených zahrad na Kroměřížsku

Úvodní obrázek článku

Cílem víkendu otevřených zahrad, akce, která vznikla již v roce 1998 ve Velké Británii a v České republice se koná od roku 2010, je zvýšit informovanost a povědomí o zahradním umění, zahradní architektuře, parcích a zahradách. V Kroměříži se do tohoto projektu zapojí zahrada Podzámecká a Květná, v Hulíně školní zahrada, v Bezměrově Sochařský sad Miloše Fekara, ve Zdounkách zámecký park a ve Zdislavicích park u hrobky Marie von Ebner-Eschenbach.

V Podzámecké zahradě se můžete těšit na komentované prohlídky zahrady s hlavní zahradnicí a zahradní architektkou, prezentaci zahradnických a lesnických oborů Střední odborné školy sv. Jana Boska Kroměříž, lesní pedagogiku, kterou připravily Arcibiskupské lesy a statky, prezentaci ručního nářadí FISKARS a zahradní techniky SECO, floristické ukázky, vyjížďky na lodičkách pod Dlouhém rybníku a zábavné hry pro děti, o které se postará Klubíčko Kroměříž.

V Květné zahradě se můžete těšit na komentované prohlídky, program pro rodiny s dětmi s názvem Příběh labyrintu a herní aktivity v Herně u Králičího domku. Zahrada bude přístupná v klasické otevírací době (tj. 9 - 17 hodin) za běžné vstupné včetně programu.


Soukromá zahrada sochaře Miloslava Fekara
se nachází v obci Bezměrov nedaleko Kroměříže. Sochařský sad je vlastně sochařská laboratoř, která umožňuje experimentálně ověřit působení objektů v prostoru. Sochařský sad tvoří hektarový exteriér otevřený do krajiny a dílenské zázemí. Motem tohoto prostoru je - neustálá proměna přináší novou inspiraci. V zahradě můžete shlédnout jednak sochařská díla, ukázku z výtvarného projektu "Kresby v trávě” a jiné….Sad bude otevřen v sobotu 11.6. i neděli 12.6. od 14 do 17 hodin. 

Foto: www.vikendotevrenychzahrad.cz

Čtvrtým místem, které bude v rámci akce Víkend otevřených zahrad v regionu Kroměřížska k vidění, bude školní zahrada v Hulíně. Nachází se vedle základní školy na okraji parku. Slouží nejen k výuce, ale i k pořádání různých kroužků, seminářů a setkávání s veřejností. Společně s místní organizací Via ČSOP se zde podařilo vybudovat spoustu prvků, díky kterým získala titul Přírodní zahrada. Najdete zde jezírka, broukovník, skalku pro ještěrky, různé druhy ptačích budek, louku, sad, bylinkový kopec, "hmatový" chodníček, "strom pamětník", sluneční hodiny... U každého biotopu jsou také informační tabule. Připraven bude zajímavý doprovodný program - možnost komentované prohlídky - promítání krátkých dokumentů o netopýrech a zvonku zeleném ( Rok netopýra a zvonek zelený - pták roku 2022) - výstavka fotografií z historie zahrady - zábavné aktivity pro děti. Zahradu si zájemci budou moci prohlédnout v neděli 12. června od 9 do 15 hodin.

 Foto: www.vikendotevrenychzahrad.cz

Kolem zámku ve Zdounkách se rozkládá park, který je vybudován ve slohu volné anglické zahrady, kde se stromové skupiny střídají malebně s otevřenými travnatými plochami, na nichž tu a tam stojí solitérní stromy, vyvinuté v celé své kráse a dekorativnosti. Připravena bude ochutnávka povidel a sušených švestek ze zdejších sadů, degustace vína Vinařství Burian, možnost pikniku na krásných a tajuplných místech zámeckého parku. V sobotu 11. června v 16 hodin se návštěvníci mohou těšit na komentovanou prohlídku zámeckého parku a v 17 hodin na zábavné i poučné představení Dívadelního spolku Zdounky "Kde to jsme?"

Foto: www.vikendotevrenychzahrad.cz

V rámci akce Víkend otevřených zahrad se na návštěvníky budou těšit také v parku s klasicistní hrobkou a kaplí rodiny von Ebner Eschenbach a zároveň památník spisovatelky 19. století Marie von Ebner Eschenbach. O místo se stará od roku 2015 Czech National Trust o.p.s. a pomocí dobrovolnické práce a získávání prostředků z privátních zdrojů a grantů se ho snaží zrekonstruovat a otevřít veřejnosti. V sobotu 11. června i v neděli 12. června se od 10 do 16 hodin si návštěvníci budou moci vyslechnout odborný výklad o historii místa, budou jim představeny aktivity a plány Czech National Trustu a nebudou chybět ani drobné dětské aktivity.

Foto: www.vikendotevrenychzahrad.cz