Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Vrcholí Dny města Holešova!

Úvodní obrázek článku

Právě vrcholí bohatý kulturní a společenský program speciálních oslav založení města - navštivte Dny města Holešova až do neděle 15. května!

Již týden město Holešov slaví ve velkém stylu 700. výročí založení města, respektive povýšení trhové vsi Holešov na město. Možná si říkáte, že už se jednou toto výročí slavilo a to v roce 1972. Je tomu tak, a protože je Holešov mnohém unikátní, zjistilo se, že toto výročí se má slavit až v roce 2022. Mrkněte na reportáž HOLEŠOV TV, kde to historici a badatelé krásně vysvětlují. 

Výstavy, besedy, knižní publikace

Outdoorová výstava 7 století města je k vidění na náměstí Dr. E. Beneše. Na holešovském zámku jsou k vidění výstavy Panenky - příběh života a pro milovníky Večerníčku také výstava Krysáci. V pondělí 9. května byla představena a pokřtěna nová kniha Holešovské příběhy, která je beletristickým zpracování reálných postav města Holešova a navazuje na úspěšnou knihu Holešovské pověsti, které se tak v tomto pokračování dočkaly dramatického zpracování. Knihu je možné zakoupit za 140 Kč v městské knihovně Holešov, v informačním centru na zámku či na podatelně městského úřadu.

Výstava Panenky - příběh života je jednou z největších výstav tohoto roku na holešovském zámku. Jedná se o kolekci dvou stovek ručně vyráběných panenek Aleny Dunkové z Valašských Klobouk. Autorka na panenky šije oblečení, obléká je, stylizuje do scén a pohybu a maluje jim výrazy v obličeji. Inspiruje se valašským folklorem a svá díla vyobrazuje v koloběhu života, od narození po máry. V Holešově má světovou premiéru, ve třech sálech vystaví přibližně dvě stě panenek a dekorací a k vidění bude až do konce srpna. Výstava Krysáci zase zachycuje v reálných kulisách postavičky z oblíbeného Večerníčku a dozvíte se zde vše o vzniku a realizaci příběhů.

Koncerty

Po kladných ohlasech z loňského roku holešovské pódium opět přivítá v pátek 13. května od 19 hodin v zámecké zahradě kapelu The People, která si připravila vzpomínku na Karla Gotta a českou písničku. Následovat bude rocková afterparty v New Drive clubu na zámku od 22 hodin. V sobotu 14. května bude na zámeckém nádvoří koncert Big Bandu Josefa Hájka, a od 19:30 pak rovněž na náměstí Jazzový večer s kapelou Jazz Book - Dixie.

Dny otevřených dveří

V pátek 13. května bude po celý den probíhat speciální akce Den s odpady zaměřená na třídění odpadů. Zároveň budou pro veřejnost otevřeny Technické služby a Sběrný dvůr. Otevřené Technické služby budou pak pokračovat i v sobotu 14. května od 9 do 17 hodin. 

Mušketýři

Již v pátek 13. května se můžeme těšit na příjezd Albrechta z Valdštejna se svojí družinou na zámek v 18:45 hodin. Symbolicky budou předány klíče od města starostou města a následovat budou salvy. Mušketýři budou pokračovat v sobotu 14. května procházkou po holešovských památkách a poté budou od 17 do 19 hodit předvádět mušketýrské ležení, ukázky zbraní a střelby v zámecké zahradě. Od 10 do 17 hodin v sobotu zajděte také do zámecké kovárny. Kovář Jakub Ryška předvede toto krásné řemeslo a návštěvníci budou mít možnost si vyzkoušet kovářskou práci.

Přehlídka holešovských mažoretek - mistryň ČR a Evropy + tanečního oboru ZUŠ Holešov

Před vrcholem celého programů Dnů města Holešova se ještě v neděli 15. května představí úspěšné holešovské mažoretky a to od 15:30 hodin v hale 1. ZŠ Holešov, zároveň s ukázkou tanečního oboru ZUŠ Holešov. Přehlídka mažoretek nabídne to nejlepší z choreografií mistryň ČR a Evropy i nejmladších mažoretek. V krásném prostředí holešovské zámecké zahrady ve spolupráci s holešovskou firmou Dronfilmpro v loňském roce natočené toto video:

Muzikál a opera

Opravdovou lahůdkou bude muzikálová pohádka Popelka, kterou v Holešově představí Slezské divadlo Opava v sobotu 14. května od 15 hodin v zámecké zahradě. Vstupenky jsou k zakoupení v Městském informačním centru na zámku nebo online zde.

Muzikálová pohádka, ve které laskavost zvítězí nad lakotou, okouzluje diváky opavské divadelní scény již deset let. „Deset let repríz s sebou přineslo generální obnovu účinkujících, snad ani jeden z herců a zpěváků není stejný. Třeba princ je v pořadí už čtvrtý, protože prostě stárne,“ říká s úsměvem šef umělecko-technického provozu Radek Čechák. Slibuje tradiční pohádku s nádhernou kostýmní výpravou, chytlavými melodiemi, zábavou i ponaučením.

Vyvrcholením celého desetidenního programu bude 15. května od 19:30 hodin velkolepá komická opera Prodaná nevěsta v holešovské zámecké zahradě.

Snad nejznámější českou operu Prodaná nevěsta není třeba představovat, Holešov se však překvapivě v neděli 15. května dočká její méně známé, avšak původní verze, kterou Smetana zkomponoval u příležitosti otevření Veletržního paláce v Praze. Opera přenese diváky na staročeské posvícení a začne již při vstupu do zámecké zahrady velkým divadelním jarmarkem. Dění návštěvníky vtáhne do historizující scenérie zpěváků, k tomu se bude zdarma podávat pivo a preclíky a samotné představení začne příjezdem bryčky s dirigentem a současně šéfem opavské operní scény Vojtěchem Spurným převlečeným za Bedřicha Smetanu.
Vstupenky na toto představení zakoupíte v síti Ticketportal za 490 Kč.

KOMPLETNÍ PROGRAM DNŮ MĚSTA HOLEŠOVA KE STAŽENÍ V PDF >>> ZDE.

dny_mesta_2022_dvoulist1.jpg
dny_mesta_2022_dvoulist2.jpg
dny_mesta_2022_dvoulist3.jpg
dny_mesta_2022_dvoulist4.jpg
plakat_big_band_final.jpg
plakat_den_s_tech_sluzbami_final.jpg
plakat_komponovan_e_porady.jpg
plakat_mazoretky_final.jpg
plakat_popelka_final.jpg
plakat_the_people.jpg