Cookie Consent by Free Privacy Policy website

V zrekonstruovaném hospodářském dvoře se otevře expozice zaměřená na výrobu chleba

Úvodní obrázek článku

Foto: Muzeum Kroměřížska

Rekonstrukce hospodářského dvora v Rymicích je u konce. Část budovy budou využívat pracovníci Muzea Kroměřížska, část bude sloužit veřejnosti. V polovině května budou moci návštěvníci poprvé zavítat do zrekonstruovaného barokního hospodářského dvora v Muzeu v přírodě Rymice, který byl v havarijním stavu. Nově se v něm nachází turistické zázemí s pokladnou a prodejem drobných suvenýrů, expozice Od kvásku ke klásku, prostory pro etnografický a archeologický depozitář včetně dílny pro konzervátory. 

Slavnostní otevření se uskuteční v sobotu 14. května 2022 od 10 hodin. Při otevření zrekonstruovaného hospodářského dvora se návštěvníci mohou těšit na bohatý kulturní program. Vystoupí folklorní soubory Ječmínek a Malá Rusava, cimbálová muzika Bukovinka a děti z MŠ a ZŠ Rymice. „Jsme velmi potěšeni, že účast přislíbila vítězka populárního televizního pořadu Peče celá země Petra Burianová, přítomna bude i známá folkloristka Bronislava Millá Bečáková. Děti si budou moci nazdobit perníčky, objevit a prozkoumat bohatství hanáckého kroje a vyzkoušet si řadu dalších aktivit,“ nastínila Martina Miláčková, ředitelka Muzea Kroměřížska, v jehož správě se Muzeum v přírodě Rymice nachází. 

Obnova hospodářského dvora v Rymicích byla největší investiční akcí v historii Muzea Kroměřížska. Celkové náklady včetně přípravy projektu dosáhly 129 milionů korun, z toho 85 procent tvoří dotace evropského programu IROP, 10 procent dotace kraje a 5 procenty přispěl státní rozpočet. „Rekonstrukci hospodářského dvora jsem pozorně sledovala a výsledek mě opravdu těší. Věřím, že návštěvníky zaujme nová expozice Od kvásku ke klásku,“ řekla krajská radní pro kulturu Zuzana Fišerová, která ocenila také skutečnost, že se na projekt podařilo získat finanční prostředky z Evropské unie.

Práce zahrnovaly řadu činností. „Budovy bylo nutné staticky zajistit, opravit krovy, udělat nové přípojky sítí, fasády, terénní a sadové úpravy. Rovněž jsme vyřešili ochranu sbírkového fondu, veškerého majetku a vybavení,“ popsala Martina Miláčková. „Složité bylo najít dodavatele pro vnitřní vybavení expozice, která v prostorách vznikla,“ připomněla projektová manažerka Petra Smetánková.

Foto: Muzeum Kroměřížska

Vzhledem k tomu, že objekt je nemovitou kulturní památkou, dohlíželi na celou revitalizaci památkáři. K nejnáročnějším pracím patřilo statické zajištění budovy a její odvlhčení. „Na jedné straně byla část střechy zřícená, na dvou místech byly propadlé stropní klenby, do stavby desítky let zatékalo,“ uvedl investiční technik muzea Pavel Klíma.
Připraveny jsou rovněž komentované prohlídky nové expozice Od kvásku ke klásku. „Expozice je zaměřena na tradiční postupy spojené s výrobou chleba, což byla pro lidi od nepaměti nejdůležitější potravina,“ uvedl etnolog muzea Petr Hlavačka.
V rámci slavnostního otevření zrekonstruovaného hospodářského dvora budou mít návštěvníci ojedinělou možnost podívat se i do archeologických depozitářů. Po slavnostním otevření zde budou pracovníci muzea stěhovat přibližně 3,5 tisíce banánových krabic se sbírkovými předměty a depozitáře již nebudou veřejnosti přístupné. 

Muzeum v přírodě Rymice pro letošní sezonu připravilo nové návštěvnické trasy. Okruh I. (Hejnice) zavede zájemce do chalupnických stavení a větrného mlýna. Okruh II. (tvrz + náves) nabízí prohlídku panského sídla a seznámení s venkovskými řemesly. Je také možné obě trasy spojit. Od května do září je otevřeno každý den mimo pondělí od 9 do 17 hodin.

Foto: Muzeum Kroměřížska

Zajímavostí je tyrkysově modrá barva, kterou lze vidět na dveřích, oknech a branách. Ta se našla při stěrech a byla tak použita dle původního vzhledu.

Foto: Muzeum Kroměřížska

Velkou novinkou turistické sezony je také nové logo Muzea v přírodě Rymice, které vychází z chrpy modré. Jedná se o vysokou jednoletou rostlinu, jejíž květ je modrofialový s výraznými modrými okraji. „Chrpa byla v minulosti v Rymicích zastoupena hlavně na loukách a pastvinách, kde ji spolu s ostatním lučním společenstvím spásal hospodářský dobytek a koně. Větší sedlák v této době míval v Rymicích podle zaznamenaných vzpomínek 15–20 koní. Po koních bývala na trzích velká poptávka a bývali chloubou hospodáře. Údajně se prodávali až do Pruska,“ připomněl Petr Hlavačka.

Další novinkou je zavedení přímé autobusové linky č. 231 z Kroměříže do Rymic a dále do Holešova.
Od 1. května do 30. září bude autobus jezdit následovně:
pracovní dny: 
Kroměříž, autobusové nádraží - 8:35
Rymice, náves - 8:58
Holešov, železniční stanice - 9:05
soboty, neděle a svátky:
Kroměříž, autobusové nádraží - 8:35
Rymice, náves - 8:58
Holešov, železniční stanice - 9:05
Celoročně ve dnech školního vyučování je jízdní řád tento:
Kroměříž, autobusové nádraží - 10:40
Rymice, náves - 11:03
Holešov, železniční stanice - 11:10
Obrácený směr - autobusové spojení z Bystřice pod Hostýnem/Holešova denně od 1. května do 30. září 2022:
Bystřice pod Hostýnem, autobusová stanice - 10:07
Holešov, železniční stanice - 10:41
Rymice, náves - 10:48
Kroměříž, autobusové nádraží - 11:08
Obrácený směr - autobusové spojení z Holešova - celoročně ve dnech školního vyučování:
Holešov, železniční stanice - 14:00
Rymice, náves - 14:12
Kroměříž, autobusové nádraží - 4:37
Další pravidelné spoje jezdí do Rymic na lince 252 (Holešov - Kostelec u Holešova - Němčice) a na lince 942 (Zlín - Holešov - Přerov).

 
Foto: Muzeum Kroměřížska

Do nově opraveného areálu nahlédněte díky reportáži České televize.
O tom, že Rada kraje schválila opravu poslední nerekonstruované budovy v areálu hospodářského dvora si přečtěte zde.
Jak probíhala revizalizace hospodářského dvora v Rymicích se můžete podívat díky videu firmy Rapos, která rekonstrukci prováděla: